Kiedy wrócą zabytkowe meble z apteki przy Nowym Świecie??

W lutym 2016 roku Portal Warszawski poinformował Miejskiego konserwatora zabytków, Michała Krasuckiego, o zniknięciu zabytkowych mebli projektu Henryka Marconiego, z jednej z najstarszej kiedyś apteki w Warszawie, przy Nowym Świecie 18/20. Dlaczego do dziś meble nie wróciły na swoje miejsce?

Mija równo 5 lat

Późnym wieczorem 12 lutego 2016 roku właściciele apteki przy Nowym Świecie zaczęli wynosić i ładować na ciężarówkę zabytkowe szafy z neogotyckiej apteki proj. Marconiego. Bez wiedzy ZGN-u (właściciel budynku) oraz Stołecznego Konserwatora Zabytków (robotników wynoszących szafy zauważył nasz pracownik). Stało się tak pomimo, że szafy są wpisane do rejestru zabytków ruchomych, jako element wyposażenia tego historycznego wnętrza – sprawę komentował dla PW Krasucki.

Teoretycznie zgodnie z prawem na czasowe przeniesienie zabytku ruchomego nie jest potrzebna zgoda konserwatora. W tym jednak wypadku mamy prawo przypuszczać, że wcale nie jest to wyłącznie „czasowe” działanie.

Od wielu tygodni trwały negocjacje właścicieli apteki (firma AP-FARMA Sp. z o.o.) będących jednocześnie właścicielami mebli z zarządcą budynku, czyli ZGN. Niestety pomimo prób nie udało się stronom dojść do porozumienia i apteka na jakiś czas zaprzestała działalności. Z drugiej strony my nie zgadzaliśmy się na zmianę funkcji z apteki na np. sklep spożywczy. Przedsiębiorcy postanowili sięgnąć po środki ostateczne i…zabrali swoje meble.

 

Co dalej?

Meble są wpisane do rejestru zabytków, a zatem na ich trwałe przeniesienie wymagana jest zgoda konserwatora. W związku z tym przeprowadzimy kontrolę i będziemy się domagać powrotu mebli na ich pierwotne miejsce. Ponieważ meble są teraz przechowywane pod Warszawą będziemy wnioskować do wojewódzkiego konserwatora zabytków o jego odrębną kontrolę.
Trzeba też jednak pomyśleć o tym, by zarówno budynek, jak i wyposażenie miały tego samego opiekuna. W tym celu niezależnie od kontroli będziemy prowadzić mediację pomiędzy wszystkimi stronami!

O zamiarze i dacie wywozu mebli od 25 stycznia był poinformowany wojewódzki konserwator zabytków. Ta informacja nie została nam jednak do wczoraj przekazana.

Od tego czasu niewiele się zmieniło dlatego też, jako osoba żywo zainteresowana powrotem mebli do apteki, jak i ich stanem skierowałem dziś na ręce prof. Lewickiego, Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków następującego maila;

Szanowny Panie Profesorze,

piszę do Pana w sprawie mebli z apteki przy ulicy Nowy Świat 18.20, kiedy to jako pierwszy poinformowałem opinię publiczną o ich wyniesieniu z lokalu. Było to w w listopadzie 2016 roku (https://www.facebook.com/notes/671314913803757/).

Od tego dnia minie za chwilę 5 lat, a opinia publiczna, jak i ja sam żywo zainteresowany, wciąż nie wiemy co się dzieje z zabytkowymi meblami.

Dlatego też na podstawie  art. 61 w związku z art. 8 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz art. 2 ust. 1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września2001 r. składam wniosek o udzielenie informacji publicznej dotyczących w/w pytań.

– Czy w tej sprawie, stanu zachowania mebli i sposobu przechowywania tych mebli, została przeprowadzona kontrola, a jeśli tak czy zostały wydane zalecenia pokontrolne i nakaz konserwatorski?

– Proszę również o wydanie ww. dokumentów.

– Kiedy meble zostaną przywrócone do lokalu?

Z poważaniem

Daniel Echaust, Portal Warszawski

tu wcześniejsze noty o tym;

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1878222865785636&id=1413304982277429

Zabytkowe meble wrócą do apteki przy ul. Nowy Świat 18/20? Jest bardzo duża szansa!

Przy Nowym Świecie 18 (to ta z której zniknęły zabytkowe meble) powstanie wzorcowa apteka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *