Maria Skłodowska – Curie bohaterką najlepszego koreańskiego musicalu!

Maria Skłodowska to pierwsza kobieta w historii, która otrzymała tytuł profesorski na prestiżowej Sorbonie, założonej w czasie rządów św. Ludwika Świętego już w 1257 r., jako kolegium teologiczne, pomagające ubogim studentom. Uczelnia z czasem zyskała również funkcje edukacyjne. Kiedy w XIX w. przeniesiono tam siedzibę organów uniwersytetu, zaczęto ją nazywać zwyczajowo Sorboną od nazwiska założyciela Roberta de Sorbona. Jest najstarszą europejską uczelnią.

Koreańska Maria Skłodowska – Curie z prestiżowymi nagrodami

Jak podaje Zielony Atom musical o Marii Skłodowskiej-Curie zdobył prestiżową nagrodę. Wyreżyserowany przez Kim Tae-hyung musical „Marie Curie” opowiada o tym, jak Maria Skłodowska-Curie odkryła polon i rad oraz o ich zastosowaniu w leczeniu chorób nowotworowych. Scenariusz wyszedł spod ręki Chun Se-eun.

Musical o polskiej noblistce zgarnął pięć statuetek podczas piątej gali przyznania nagród Korea Musical Awards w Seulu. Musical „Marie Curie” dostał gran prix, został uznany za najlepszą oryginalną produkcję roku, grający w sztuce Ock Ju-hyun dostał nagrodę dla najlepszego aktora, nagrodę w swojej kategorii dostał także reżyser, doceniono także scenariusz i muzyczne kompozycje. Sztuka była nominowana w ośmiu kategoriach. (Zielony Atom)

Rodzina geniuszy

Ewie Curie, córka Marii Skłodowskiej – Curie, była autorką pierwszego scenariusza filmowego o Marii. W jej rodzinie było pięć Nobli – dwa dla matki, jeden dla ojca, jeden dla siostry i szwagra, mąż też odbierał tę nagrodę. – Tylko mnie się nie udało. Wstyd dla rodziny – żartowała pod koniec życia Ewa Curie. Samych filmów o naszej wybitnej warszawiance zrealizowano jedenaście. Pierwszym obrazem była Curie-Skłodowska (ang. Madame Curie) – amerykański film z 1943 w reżyserii Mervyna LeRoya. W rolę Marii Skłodowskiej wcieliła się Greer Garson. Obraz powstał na podstawie książki Ève Curie „Maria Curie”. Ostatnim, w którym mogliśmy zobaczyć w roli noblistki Karolinę Gruszkę, był międzynarodową koprodukcją, z roku 2019. Polska zrealizowała aż cztery dokumenty. Pierwszy filmem była Maria Skłodowska-Curie podtytuł W stulecie wielkiej uczonej – film biograficzny w reżyserii Stanisława Grabowskiego z 1967. Stworzono go w związku z setną rocznicą urodzin Marii Curie w dniu 7 listopada 1967.

Maria Skłodowska była pierwszą kobietą z tytułem profesorskim, i jak na razie z dwoma Noblami na koncie. BBC History Magazine w 2018 roku, przeprowadził wśród swoich czytelników plebiscyt 100 najważniejszych kobiet w historii świata. Wśród nich znalazły się m.in. Matka Teresa czy księżna Diana. Jednak za największe uznano życiowe dokonania Marii Skłodowskiej-Curie.

Polskie Radio, PW

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *