Deweloper chce zniszczyć miasto – ogród we Włochach?

Dzięki informacji przekazanej nam przez jednego z dzielnicowych społeczników, dotarliśmy do ważnego i jednocześnie mocno symbolicznego dokumentu dotyczącego losów naszej perły na Nowych Włochach – KS Przyszłość Włochy. Prezentujemy kopię pisma skierowanego do Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym swój zdecydowany sprzeciw wobec planów inwestycji deweloperskiej na obecnym terenie klubu sportowego złożyli ludzie świata architektury, sztuki i urbanistyki – czytamy na stronie Włochowskie Forum.

Dobijanie miast

    Deweloperka w Polsce ponosi wielką odpowiedzialność za zniszczenie jej krajobrazu, podejście do biznesu i de facto pauperyzację miast z historycznych wartości. W miejsce zabytkowego stadionu, jak i w centrum włochowskiego zabytkowego założenia typu miasto – ogród, kolejny developer planuje w tym miejscu inwestycję. Jednym słowem, chce dobić lokalną historię!

Inwestycja na KS Przyszłość w liczbach

  • 6 bloków wraz z powierzchnią usługową na terenie obecnego KS Przyszłość
  • wysokość budynków: 11-17 metrów
  • liczba kondygnacji nadziemnych: III-V
  • ok.1400 nowych mieszkańców
  • 4 wjazdy do inwestycji – od ul. Urszuli i ul. Rybnickiej
  • garaże podziemne na 450 aut
  • 40 miejsc postojowych na powierzchni
  • wycinka istniejącego drzewostanu
  • okres budowy szacowany na ok. 30 miesięcy

W czerwcu  do Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy bloków na terenie klubu KS Przyszłość na ul. Rybnickiej.

Tym bardziej na szczególną uwagę zasługują podpisy pracowników Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW, której założycielem był Franciszek Krzywda Polkowski, projektant Miasta Ogrodu Włochy – wybitny autorytet w swojej dziedzinie, którzy stają w obronie tej niezwykle cennej tkanki historycznej.

Historia

Miasto–ogród to autorska koncepcją architektoniczną stworzona przez brytyjskiego urbanistę Ebenezera Howarda w 1898 r. Założeniem projektu było połączenie zalet miasta (praca, rozrywka) i wsi (kontakt z naturą). Takie miejsce charakteryzowało się niską, luźną zabudową otoczoną zielenią, miało centralny plac i ciągi zbiegających się ulic do głównej alei. Założenia te dotyczyły również kompozycji przestrzennej, nasadzenia drzew, lokalizacji dominant (np. wieży kościelnych). Pod taką koncepcję urbanistyczną rozparcelowano Włochy – majątek należący od 1842 r. do rodziny Koelichenów. Plan parcelacyjny sporządził w latach 1926 – 1928 wybitny architekt polskiego międzywojnia Franciszek Krzywda-Polkowski, wraz z mierniczym Henrykiem Kotyńskim.

KS Przyszłość

    Klub powstał jesienią 1928 roku z połączenia „dzikiej” drużyny KS „Huragan” Włochy i drużyny OMTUR (Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego). Nowy klub otrzymał nazwę Stowarzyszenie Młodzieży „Przyszłość”. Pierwszy mecz pod tą nazwą, klub rozegrał w maju 1929 roku. Przeciwnikiem był RKS „Znicz” Pruszków. Zawody zakończyły się wynikiem 1:1. Pierwsze zwycięstwo w swojej historii, „Przyszłość” zanotowała tydzień później, pokonując RKS Ursus 2:1. Oba spotkania rozegrano na własnym, nieistniejącym już boisku przy ul. Jesionowej 22.

W 1930 roku klub został zgłoszony do rozgrywek organizowanych przez WOZPN i rozpoczął występy w C-klasie (czwarty szczebel rozgrywkowy). Pierwszy awans do B-klasy wywalczono już w 1931 roku. Po kryzysie w roku 1933 i spadku do najniższej klasy rozgrywkowej, w 1934 roku ponownie wywalczono awans do B-klasy, w której klub grał do wybuchu wojny. W 1938 roku „Przyszłość” przeprowadziła się na swój obecny stadion przy ulicy Rybnickiej (ówczesnej Słowackiego).

za; Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy, Włochowskie Forum, UD Wola

PW

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły