Ratusz nie przekaże środków na realizację drugiej edycji festiwalu Biennale Warszawa

W dniu 10.12.2020 r. Rada Miasta st. Warszawy przegłosowała budżet miasta na 2021 rok. Dotacja podmiotowa dla Biennale Warszawa na rok 2021 została zmniejszona o 225.000 zł (10,6%) w stosunku do roku 2020, co w praktyce oznacza redukcję budżetu programowego o ponad 50% i uniemożliwienie instytucji realizacji jej celów statutowych. Zmniejszenie nie jest spowodowane ogólną redukcją budżetu na skutek złej sytuacji finansowej miasta, będącej rezultatem pandemii. Większość instytucji kultury otrzymała znaczne zwiększenia (nierzadko o kilkaset tysięcy złotych) dotacji podmiotowych lub dotacje utrzymane zostały na dotychczasowych poziomach – czytamy na stronie Biennale Warszawa.

Czują się zdradzeni

   Biennale Warszawa było autorem między innymi dziwnych performansów, o których głośno było w tamtym roku.

    Równocześnie otrzymaliśmy od organizatora informację – potwierdzoną w przegłosowanym budżecie – że w roku 2021 m. st. Warszawa nie przekaże środków na realizację drugiej edycji festiwalu Biennale Warszawa (edycja 2021). Decyzja o tak znacznej redukcji budżetu podjęta została przez miasto po 1,5-rocznym okresie intensywnej pracy nad programem Biennale Warszawa 2021 z naszymi partnerami i partnerkami, artystkami i artystkami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, nieformalnymi ruchami społecznymi i aktywistkami. Zapadła mimo posiadanej przez miasto wiedzy na temat zaangażowania Biennale Warszawa w wiele projektów i programów, także o charakterze międzynarodowym, nakładających na instytucję określone zobowiązania programowe, formalno-prawne i finansowe. Oznacza ona unieważnienie wielomiesięcznej pracy, konieczność zmiany programu, w tym także ograniczenie projektów będących kontynuacją i rozwinięciem działań zainicjowanych w okresie pandemii w trybie online, które były pomyślane jako forma wsparcia przedstawicielek i przedstawicieli środowiska w okresie lockdownu. Redukcja finansowania odbywa się w sytuacji, w której na skutek pandemii już raz musieliśmy zawiesić istotną część naszego programu, przeorganizowując go i adaptując do działalności online, w sytuacji niepewności dla wielu pracowniczek i pracowników kultury.

Syreni śpiew

     Do sprawy odnieśli się anarchiści, którzy od miasta za bezcen wynajmują kamienicę w centrum miasta. Coraz głośniej mówi się, że organizują między innymi lewackie bojówki, i nową formację homokomando, którego twarzą jest aktywista skaczący po samochodzie w czasie protestów.

    Pamiętacie jak Wiadomości TVP i prawica spruły się do Biennale Warszawa z absurdalnymi zarzutami „szkolenia lewackich bojówek” (chodziło o program Społecznej Szkoły Antykapitalizmu – serii spotkań i warsztatów poruszających różne tematy z zagadnienia antykapitalizmu i antyfaszyzmu, organizowanych m.in. osoby z Syreny)? Biennale Warszawa finansowane jest z budżetu miasta, była to więc forma uderzenia w Trzaskowskiego, który kandydował wówczas na prezydenta polski. W sprawie wypowiadali się Szeremietiew i Romanowski, zatrudnieni w rządzie, a szmatławiec Sieci opublikował super śmieszną okładkę, na której Trzaskowski w czarnej bluzie wygląda jak antifiarz z berlina. Było dużo śmiechu i sprawa mogłaby się rozejść po kościach, ale… Rada miasta przegłosowała właśnie budżet na 2021 rok i okazuje się, że postanowiła ukarać Biennale. Budżet instytucji zostanie zmniejszony o taką kwotę, że większości programu Biennale nie uda się zrealizować. Jak pisze w swoim oświadczeniu Biennale „zmniejszenie nie jest spowodowane ogólną redukcją budżetu na skutek złej sytuacji finansowej miasta, będącej rezultatem pandemii. Większość instytucji kultury otrzymała znaczne zwiększenia (nierzadko o kilkaset tysięcy złotych) dotacji podmiotowych lub dotacje utrzymane zostały na dotychczasowych poziomach. ” Jesteśmy wkurzone, Biennale Warszawa jest jedną z bardziej potrzebnych i zaangażowanych instytucji i przestrzeni na mapie Warszawy. Syrena współpracowała z nimi wielokrotnie, ostatnio przy robieniu antypolicyjnej wystawy. Kilka miesięcy temu była tam również wystawa podsumowująca międzynarodowy projekt dotyczący polityk wokół HIV/AIDS, który współorganizowały nasze koleżanki z Sex Work Polska, Za ten niesamowicie ważny projekt Biennale również oberwało. W radzie warszawy większość ma PO. Z taką „opozycją” nie potrzeba nawet kaczora dyktatora – sami sobie poradzą z rozpierdoleniem kultury niezależnej. Politycy, jeśli chcecie przydać się na coś, to zamiast deklaracji i wrzucania do internetu zdjęć z numerem antyrepowym zapisanym na ręce, dajcie hajs. Jeśli brakuje – zabierzcie policji.

za; Biennale Warszawa, Syrena

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *