Tęczowy kurczak w warszawskim liceum im. Józefa Bema❓❓
LXV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Bema w Warszawie zorganizowało spotkanie z posłem RP, Krzysztofem Śmiszkiem. Gość jak gość, ale okazuje się, że szkoła od jakiegoś czasu przekracza swoje kompetencje. Warto przypomnieć, że generał Józef Bem (patron szkoły), uczestnik Wiosny Ludów, Powstania Listopadowego, był przede wszystkim monarchistą. Mottem monarchistów zaś jest Pro Fide, Rege et Lege.
Kościół opodatkować
„W minionym tygodniu odbyło się spotkanie przygotowane przez dwie uczennice naszego liceum wraz z pomocą Pani Profesor Eweliny Milan, z Panem Posłem Krzysztofem Śmiszkiem. Pomimo panujących obecnie warunków na Świecie, nasi licealiści mieli możliwość dowiedzenia się o pracy w polskim sejmie, czemu warto pracować w klinikach prawnych, czy kościół powinien płacić podatki ze względu na bycie organizacją prywatną i o tym, co warto zmienić w Polsce. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w spotkanie, jak i również dyskusja prowadzona z gościem dostarczyła wiele nowych informacji. Ponadto, pytanie jednego z uczniów, może mieć wpływ na Polski parlament i w najbliższej przyszłości może się o tym przekonamy. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z Panem Posłem i jeszcze więcej ciekawych i owocnych rozmów.” – czytamy na stronie liceum.
Tęczowy kurczak i hymn Unii Europejskiej
20 marca 2019 roku w liceum Józefa Bema odbywało „święto szkoły”. Elementem dekoracyjnym było coś co przypomina godło RP, i tęczowa wolność. Ostatecznie to „godło” zdjęto tuż przed świętem szkoły, ale to było dosłownie dzień przed i zakończyło się ogromnym „fochem” nauczycielki, która była autorem tegoż „godła” – mówi nam były uczeń liceum Bema.
Ta mała flaga LGBT, którą widać na prawo od godła pozostała na uroczystości. Całe święto zaczęło się od hymnu Unii Europejskiej – opowiada.
Jak dowiedział się Portal Warszawski autorem tego tęczowego „godła” i inicjatorem konceptu była Ewa Asztalos, nauczycielka języka polskiego, która była bardzo zaangażowana w komitecie strajkowym podczas strajku nauczycieli. Tęczowy orzeł został namalowany przez uczniów klasy artystycznej – ale pomysł na takiego orła i osobą, która wyraziła na to zgodę i nadzorowała ów projekt, była właśnie Asztalos.
Zaś Ewelina Milan jest nauczycielem Warsztatów Prawniczych i Wiedzy o Społeczeństwie, i to ona jest odpowiedzialna za spotkanie z posłem Śmiszkiem.
Pro Fide, Lege et Rege
To motto i zawołanie monarchistów, którym był również generał Józef Bem. Za wiarę, Prawo i Króla było polską dewizą używaną w czasie I Rzeczypospolitej. Wyparła wcześniej używaną dewizę Si Deus Nobiscum quis contra nos (Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?) i obecna była na różnych budynkach, rzeczach użytkowych i amunicji.
Pro Fide, Lege et Rege znalazła się na gwieździe Orderu Orła Białego, najstarszego i najwyższego polskiego orderu, gdzie w wersji przeznaczonej wyłącznie dla króla zmieniono ostatnie słowo: Pro Fide, Lege et Grege (Za Wiarę, Prawo i Naród). Dewiza obecna była również na sztandarach polskiej kawalerii w wersji pro fide et grege (za wiarę i naród).
Jak się ma osoba patrona do tego co szkoła robi???