Co słychać z remontowaną kamienicą przy ul. Złotej 83?

Trwa remont i przebudowa kamienicy Krongolda. Popularny Pekin jest wypruty od wewnątrz i zamieni się w ekskluzywny apartamentowiec. Powstanie tez zupełnie nowa część inwestycji w stronę ulicy Chmielnej. Na zdjęciu z drona widać jak niewiele udało się zachować z oryginalnej tkanki, jednak warto pamiętać, że oryginalne elementy wystroju kamienicy zostaną przywrócone do wnętrz po przeprowadzeniu prac remontowych i konserwatorskich.

    Kamienica Wolfa Krongolda z lotu ptaka wygląda obecnie jak wydmuszka. Wysiedlona w 2003 roku kamienica przez wiele lat popadała w ruinę. Światełko w tunelu pojawiło się dopiero w 2015 roku, gdy miasto sprzedało kamienicę prywatnej spółce z Krakowa, która obiecała przeprowadzić remont zabytkowego obiektu. Inwestor obiecywał, że zabytkowa kamienica odzyska swój blask m.in. dzięki odtworzeniu przedwojennej elewacji i klatek schodowych. Niestety kilka miesięcy później spłonęły dach i poddasze kamienicy, a jej stan znacznie pogorszyły opady deszczu.

W latach 2015-2017 wykonano szereg ekspertyz i dokumentacji konserwatorskich, a także projekt budowlany. W lipcu 2017 roku SKZ wydał pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych, przebudowę i nadbudowę kamienicy, wraz z wykonaniem prac konserwatorskich i restauratorskich, w tym renowacji polichromii, sztukaterii i wyposażenia. W grudniu 2018 roku inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, a prace rozpoczęto wiosną 2019 roku. Następnie na wniosek inwestora w lipcu 2019 roku.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zalecenia konserwatorskie dotyczące zmian w projekcie.

    Projekt remontu oprócz zachowania ścian zewnętrznych kamienicy i paradnej klatki schodowej zakłada odtworzenie historycznego układu wnętrz i elewacji oraz przywrócenie zachowanych elementów wystroju wnętrz. Konserwator zezwolił również na utworzenie nowej klatki schodowej w skrzydle od strony ulicy Złotej, nadbudowę oficyn do wysokości kamienicy frontowej, odtworzenie historycznych balkonów oraz wprowadzenie balkonów w połaci dachu od strony ulic.

Ponadto inwestor posiada ważne pozwolenie na prowadzenie prac w zakresie kondygnacji podziemnych oraz pozwolenie na prace konserwatorskie oraz czasową relokację wybranych elementów wystroju kamienicy.

Zdjęcia kamienicy z drona udostępnił nam jeden z naszych czytelników Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki. Stowarzyszenie jest autorem powyższego tekstu.

zdj. Investmap, Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły