Bank rozbity! Praca Wojciecha Fangora, sprzedano wczoraj za 7⃣ 3⃣1⃣6⃣ 0⃣0⃣0⃣ zł!

Patronami działu Kultura są:

reklama

Parę dni temu pisaliśmy o zbliżającej się niezwykłej aukcji, która może być wydarzenie dekady. Właśnie wczoraj wieczorem podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna” w Desie Unicum za hipnotyzującą, pulsującą pracę „M22” Wojciecha Fangora, zapłacono aż 7 316 000 zł (6,2 mln zł bez opłaty aukcyjnej). To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce!

Pulsująca praca Fangora

    Podczas wczorajszej wieczornej aukcji „Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna” w Desie Unicum za hipnotyzującą, pulsującą pracę „M22” Wojciecha Fangora, zapłacono aż 7 316 000 zł (6,2 mln zł bez opłaty aukcyjnej). To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce!

„M22” to praca unikatowa. Artysta stworzył tylko trzy obrazy, na których wykorzystał motyw rozety. Podobnie jak rozeta „M39” sprzedana za 4,72 mln zł w 2018, dzieło powstało w 1969 roku. Było prezentowane na indywidualnej wystawie Fangora w Muzeum Guggenheima w 1970 roku. Praca przybyła na aukcję do Polski z prywatnej kolekcji w Szwajcarii.

Prace na wczorajszej aukcji wylicytowano za łączną kwotę 15 627 330 zł. Sprzedało się 38 z 42 prac. Można było wylicytować również dzieła innych mistrzów op-artu i abstrakcji geometrycznej, m.in. Richarda Anuszkiewicza, Aleksandry Jachtomy, Henryka Stażewskiego, Juliana Stańczaka czy Ryszarda Winiarskiego. Zobacz wyniki: katalog

Emocji jeszcze nie koniec: za tydzień w Desie Unicum pod młotek pójdzie praca Tamary Łempickiej „Czytająca I” – zobaczymy czy uda jej się zdetronizować Wojciecha Fangora!

Wielki mistrz

    Wojciech Fangor był jednym z ostatnich „wielkich mistrzów” XX wieku. Debiutujący tuż po II wojnie światowej, często zmieniał styl – tworzył malarstwo zarówno figuratywne, jak i abstrakcyjne. Jego plakat z 1953 roku uznawany jest za przełomowy w dziejach Polskiej Szkoły Plakatu. Z kolei w 1958 stworzył pierwszą w sztuce światowej instalację przestrzenną.

    Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce – artysta jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Przez prawie połowę swojego życia mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Za tydzień może paść kolejny rekord

    W DESA Unicum po raz pierwszy pojawiły się również ikoniczne instalacje autorstwa najważniejszych polskich twórców. Za dzieło Romana Opałki  „DETAL 3546421 – 3562392″ z cyklu „1965/1 – ∞”  zapłacono ponad 3,6 mln zł. Obrazy liczone Romana Opałki na aukcjach na całym świecie osiągają rekordowe kwoty. Sam artysta jeszcze przed śmiercią był najdroższym żyjącym twórcą, a jego program artystyczny to jedno z najważniejszych dzieł konceptualizmu.  Jego poetyckie prace mają na celu zobrazowanie upływu czasu. Roman Opałka wierzył, że poprzez powtarzalność i konsekwencję pracy jest w stanie dostrzec procesy kierujące ludzkim życiem. Jego koncepcja nieustannie zaskakuje widzów od kilkudziesięciu lat, poruszając emocje i wyobraźnię. Podczas aukcji poświęconej instalacjom kupiona została również  pracę Ryszarda Winiarskiego  „Gra nr 7”, ,jej cena wyniosła 885 tys. zł. Z kolei dzieło Tadeusza Kantora sprzedane zostało za kwotę  ponad 1 mln zł.

10 grudnia odbędzie się aukcja „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”. Po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki na świecie, pojawi się na aukcji w Polsce.

 

„M 22”, 1969

olej/płótno, 203,2 x 203,2 cm, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'FANGOR | M 22 1969′, na odwrociu nalepka z Galerii Chalette

ArtInfo, PW

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły