Powstał nowy Skwer Kępna-Jagiellońska

Ważnym elementem realizacji projektu nowego skweru były szeroko zakrojone prace ogrodnicze, które polegały na wymianie ziemi, posadzeniu nowej, bogatej szaty roślinnej oraz założeniu trawników – informuje Zieleń Warszawska.

Projekt Skweru Kępna-Jagiellońska jest efektem udanej współpracy mieszkańców i urzędników – powstał w oparciu o wyniki przeprowadzonych jesienią 2019 r. konsultacji społecznych, podczas których zebrane zostały oczekiwania i potrzeby okolicznych mieszkańców i znalazły odzwierciedlenie w finalnym projekcie skweru.

Zieleń na terenie skweru jest bardzo różnorodna i obejmuje:
360 drzew – klony pospolite (odmiana Cleveland), klony czerwone, świdośliwy, jesiony pensylwańskie, platany klonolistne i jarzęby szwedzkie
1310 krzewów – berberysy, derenie białe, pęcherznica, irga pozioma, tawliny jarzębolistne czy róże pomarszczone
2430 bylin i traw – krwawnik, trzcinnik krótkowłosy, śmiałek darniowy, kocimiętka, rozplenica japońska czy śmiałek darniowy

Z myślą o zabawie i wypoczynku rodzinnym odnowiono „Pragórkę” – naturalny ogród, w którym znalazły się drewniane ławy, szałas wiklinowy, posadziliśmy tu także byliny.

NOWY SKWER KĘPNA-JAGIELLOŃSKA TO NATURALNY PLAC ZABAW I GÓRKA SANECZKOWA

    Nowy, naturalny plac zabaw podzielony jest na dwie strefy: dla najmłodszych oraz starszych dzieci. Czeka tu na nie sporo atrakcyjnych urządzeń zabawowych otoczonych wiklinowym płotkiem, w tym między innymi kilka huśtawek, urządzenie do wspinaczki z tunelem i żaglem, wieża ze zjeżdżalnią, jak również sprzęt do zabawy w piasku np. wciągarka z wiaderkiem, pnie, szałas. Naturalna nawierzchnia na placu zabaw – z piasku, drewna oraz trawy syntetycznej – zapewni dzieciom bezpieczeństwo podczas korzystania z tych urządzeń zabawowych. Wkrótce, gdy nadejdzie zima i sypnie śniegiem – główną atrakcją stanie się zapewne nowa górka saneczkowa, idealna do zimowej zabawy – chwali projekt Zieleń Warszawska.

NOWY SKWER KĘPNA-JAGIELLOŃSKA – ŚCIEŻKI, CHODNIKI, LATARNIE, ŁAWKI I KOSZE NA ŚMIECI

    W obrębie skweru zostały wykonane nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej (422 m2), a także schody i chodniki. Powstała również pochylnia, która ułatwia dojście do placu zabaw, zaś do wejścia na skwer od strony ul. Jagiellońskiej prowadzi nowy chodnik.

    Dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowników skweru zamontowaliśmy nowe wyposażenie czyli 14 latarni solarnych (w tym dwie na placu zabaw, żeby umożliwić najmłodszym zabawę również po zmierzchu), 7 wygodnych ławek warszawskich w dwóch wariantach, 3 stojaki rowerowe oraz 9 koszy na śmieci, w tym jeden do ich segregacji.

Teren skweru, zaraz po jego otwarciu, został przekazany do Urzędu Dzielnicy Praga-Północ i Zarządu Praskich Terenów Publicznych, które zajmą się jego dalszym utrzymaniem.

Prace modernizacyjne na Skwerze Kępna-Jagiellońska zostały wykonane na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach realizacji następujących projektów z Budżetu Obywatelskiego:
▶️Praskie Zielone Skwery (pomysł na rok 2019, nr 1721)
▶️600 ławek dla Warszawy (pomysł na rok 2020, nr 811)
▶️Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st. Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka (pomysł na rok 2020, nr 1235)
▶️Kwiaty dla Warszawy, aby Warszawa była jeszcze piękniejsza (pomysł na rok 2020, nr 1822)
▶️2020 drzew dla Warszawy (pomysł na rok 2020, nr 774).

za; Zieleń Warszawska

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły