90 lat temu ukazał się pierwszy egzemplarz „120 Przygód Koziołka Matołka”

Pierwsze wydanie egzemplarza „120 Przygód Koziołka Matołka ” zostało wydane przez firmę wydawniczą Gebethnera i Wolfa, która mieściła się w Warszawie. Firma Gebethnera i Wolfa nie mieściła się na Chmielnej, lecz w budynku własnym, wzniesionym w 1906 r. przy ul. Zgoda 12. (https://www.warszawa1939.pl/obiekt/gebethner). Obecnie tego budynku już nie ma. Uszkodzony został w 1939 r. i zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. Na jego miejscu stoi w tej chwili budynek mieszkalny Zgoda 12 (https://fotopolska.eu/1071947,foto.html?o=b253293). Przez ponad 40 lat znajdowała się w nim księgarnia – własność Domu Książki, która została sprzedana prywatnemu inwestorowi 8 lat temu. Od tego czasu mieszczą się tam sklepy sportowe. Obecny budynek jest cofnięty w kierunku ul. Jasnej za sprawą innego odcinkowo przebiegu ul. Zgoda.

Rys historyczny

Natomiast oglądając na drugiej stronie okładki egzemplarza przechowywanego w Bibliotece Narodowej w Warszawie (sygn. III 1.589.488) znajduje się pieczątka z napisem: Komisarjat Rządu m.st. Warszawy / Egzemplarz obowiązkowy / Nakład 5200 / dnia 28 / XI 1932.Książeczki poddatowano z 1932 na 1933 rok ,co było wtedy częstym obyczajem by jak najdłużej funkcjonowała na rynku, by w następnym roku po wydaniu zachowała jeszcze walor nowości.

Cały nakład książeczki -5200 egzemplarzy według wydawcy wyprzedano w ciągu czterech tygodni , czyli do końca 1932 roku.

Historia powstania słynnej kozy o imieniu Matołek

    „Późnym latem lub wczesną jesienią 1932 roku do Kornela Makuszyńskiego wybrali się ilustrator Marian Walentynowicz wraz z wydawcą Janem Gebethnerem aby namówić pisarza do napisania tekstu do komiksu ,którego jak wiemy głównym bohaterem został Koziołek Matołek . Sam pierwszy pomysł powstał w Warszawie podajże tego samego roku a nawet lata ,gdzie w cukierni w „Lourse” w Hotelu Europejskim częstymi gośćmi byli . Po przyjeździe do Otwocka ilustrator Marian Walentynowicz wraz z wydawcą Janem Gebethnerem odwiedzili pisarza Kornela Makuszyńskiego, który podczas pobytu w Otwocku przebywał u swojego szwagra lecząc w tym samym czasie swoją cukrzycę prawdopodobnie w Sanatorium Krukowskiego i spółki „Martów” ( obecnie : Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Otwocku).

 


    Szwagrem Kornela Makuszyńskiego był Zdzisław Szczepański ,który był Dyrektorem Technicznym Sanatorium Miasta Warszawy ( obecnie Mazowieckie Centrum Chorób Płuc i Gruzlicy w Otwocku) .Sanatorium posiadało w tamtym okresie budynek ,w którym mieszkali dyrektorzy i pracownicy sanatorium m.in. szwagier Makuszyńskiego Zdzisław Szczepański .W budynku tzw.” Dyrektorówce (obecnie dom komunalny mieszczący się na ulicy Reymonta w Otwocku ) według materiałów jakie posiadamy swoją siedzibę miał też tam Kornel Makuszyński .Przy wspólnej kolacji przy lampce wina jak wspomina Marian Walentynowicz powstało imię dla koziołka ,które po dziś dzień jest nam znane .

Według zachowanych rękopisów uratowanych po zbombardowaniu domu rodziny Makuszyńskich w Warszawie komiksowymi rodzicami Koziołka Matołka byli Cap Wojciech Broda i Piękna Koziołkówna.

Sławomir Ryniuk

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły