– To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię, ale także ma być wielofunkcyjne, ma dobrze służyć polskiemu społeczeństwu i Polsce – powiedział dziś wicepremier prof. Piotr Gliński podczas wizyty na budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
Na 7300 mkw. wystawy stałej znajdzie się ponad 3 tys. 600 oryginalnych obiektów.
Cytadela Warszawska została zbudowana w latach 1832–1834. Po upadku powstania listopadowego twierdza była punktem kontrolno-pacyfikacyjnym na całą Warszawę, będącą ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Pełniła także rolę więzienia śledczego (X Pawilon) oraz miejsca straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Centralny element zespołu obronnego Twierdzy Warszawa.
W czwartek w Cytadeli Warszawskiej w nowo powstającej siedzibie Muzeum Historii z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego oraz dyrektora muzeum Roberta Kostro odbyła się prezentacja przyszłej siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski.
Na wystawie stałej Muzeum Historii Polski znajdzie się ponad 3 tys. 600 oryginalnych obiektów, z tego ponad 2 tys. to będą obiekty MHP, pozostałe to obiekty wypożyczone z innych muzeów i instytucji oraz około 180 kopii i replik w tym np. replika dokumentu Unii Lubelskiej czy replika dokumentu Konfederacji Warszawskiej.
Rzadko tu ktoś się pokazywał, mimo że dwa muzea istnieją i funkcjonują – Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, ale generalnie w świadomości warszawiaków i Polaków to miejsce było zamknięte i przeklęte – powiedział.
W dniach 9-10 listopada do nowo powstającej siedziby Muzeum Historii Polski na warszawską Cytadelę dostarczone zostały pierwsze eksponaty – lokomobila parowa z XIX wieku, fragmenty zburzonego pomnika z okresu PRL, transporter opancerzony SKOT, a także tysiącletni dąb.
Od lat na terenie Cytadeli dużo się dzieje. Wiemy co powstanie na jej terenach w najbliższym czasie.
W X Pawilon, który jest historycznym budynkiem wybudowanym jeszcze przed 1830 rokiem; od 1835 Centralne Więzienie Śledcze Królestwa Polskiego. Obecnie oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Dziedziniec wspólny – około hektarowej powierzchni dziedziniec przed dwoma muzami: Historii Polski oraz Wojska Polskiego. Pod dziedzińcem planowane jest wybudowanie parkingu podziemnego dla pojazdów osobowych (W BUDOWIE).
Muzeum Historii Polski – nowa inwestycja; budowane na miejscu dawnych Koszar Aleksandrowskich Cytadeli. Otwarcie planowane na 3 maja 2021 r. (W BUDOWIE).
Muzeum Wojska Polskiego – nowo budowana siedziba istniejącego od dawna muzeum; bryłą i umiejscowieniem budynki nawiązują do XIX-wiecznych koszar kawalerii oraz szpitala wojskowego (W BUDOWIE).
Parking autokarów – planowane miejsce dla zaparkowania około 15 autokarów wycieczkowych z możliwością swobodnego manewrowania; obecnie znajduje się tam przeznaczony do wyburzenia budynek koszar 3 batalionu zabezpieczenia byłego Dowództwa Wojsk Lądowych (W BUDOWIE).
Działobitnia placu broni – potocznie, acz błędnie nazywana rawelinem. Po zajęciu Cytadeli w sierpniu 1915 r. Niemcy zainstalowali w kazamatach działobitni radiostację z której 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wygłosił orędzie do rządów światowych informujące o powstaniu niepodległej Polski. Aktualnie remontowana. W 2021 r. znajdzie się w niej zachodnie wejście na teren muzealny w Cytadeli.
Historyczne budynki – ich przeznaczenie nie zostało dotychczas określone; aktualnie znajdują się w gestii Wojska Polskiego.
Powiększ
Zachodnia droga – planowana droga pieszo-rowerowa prowadząca z miasta do Cytadeli. Ma zostać oddana do użytku niedługo przed majem 2021.