Został wybrany wykonawca dla przebudowy pl. Pięciu Rogów

Plac u zbiegu ulic Chmielnej, Zgody, Brackiej, Szpitalnej zmieni się. Zdania w tej kwestii jak zwykle są podzielone. Miasto i aktywiści pieją z zachwytu, bardziej stąpający po ziemi, rozumieją, że to kosmetyka, źle wydane pieniądze. Zmiana miejsca na „woonerf” ma tylko sens, kiedy otoczenie daje możliwości generowania ruchu. Być może zaplanowany wielki remont ciągu PKP ożywi to miejsce.

Wykonawca

Oferty poznano w I połowie września. Zgłosiło się sześć firm – wszystkie z ofertami poniżej kosztorysu na poziomie 21,8 mln zł brutto. Dzisiaj  po odrzuceniu najtańszej oferty i oddaleniu odwołań ZDM poinformował o rozstrzygnięciu postępowania. Wygrała firma Strabag, która złożyła drugą z kolei ofertę pod względem ceny, opiewającą na kwotę 14,756 mln zł.

Jak zmieni się plac?

    „Efektem prac będzie zupełnie odmieniona przestrzeń w centrum miasta. Ruch kołowy będzie się odbywał wyłącznie w osi Kruczej i Szpitalnej. Przestrzeń jezdni nie będzie oznaczona, nadrzędną rolę otrzymają piesi (strefa zamieszkania). Dla bezpieczeństwa pieszych, którzy otrzymają tutaj priorytet, ustalono, że będą przejeżdżać tędy nie więcej niż trzy autobusy na godzinę na kierunek – informuje „Transport Publiczny”.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Pojawią się stylizowane latarnie.

Prace wykroczą jednak poza sam plac. Przebudowane zostaną ulice Szpitalna (do ul. Górskiego) oraz Krucza (do Alej Jerozolimskich). Otrzymają one nową nawierzchnię, poszerzone zostaną chodniki. Przebudowany zostanie też placyk na wysokości ul. Widok. Pojawią się tutaj drzewa i ławki. Ponadto u zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe pasy dla pieszych.”

Kiedy nowy plac?

Ponoć prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Pierwotnie zakładano, że zamówienie ma zostać wykonane do końca czerwca przyszłego roku.

za; Transport Publiczny, PW

zdj. ZDM

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły