Dziś rusza protest pracowników pomocy społecznej w Warszawie!

    W dniach 26 – 30.10.2020 r.  odbędzie się kolejna odsłona protestu pracowników pomocy społecznej z 7 dzielnic Warszawy (Białołęka, Bielany, Ursynów, Włochy, Wola, Żoliborz, Śródmieście). W ciągu tego tygodnia realizowana będzie kampania reklamowa, informująca o trwającym proteście. Po wyznaczonych trasach, będzie przemieszczała się  mobilna laweta reklamowa wyposażona w sprzęt nagłaśniający.

    Bezpośrednią przyczyną akcji protestacyjnej jest brak reakcji władz Warszawy na spory zbiorowe, który trwa już od 2018 r., a w którym strona związkowa domaga się m.in. wzrostu uposażeń i zmiany zasad wynagradzania. Obecny poziom płac pracowników pomocy społecznej, z jednej strony odbiega od wynagrodzeń warszawskich urzędników, z drugiej powoduje odpływ z zawodu osób, które bezpośrednio świadczą pomoc warszawiakom. Stan trudnej sytuacji pracowników socjalnych potwierdza również Najwyższa Izba Kontroli (raport https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/organizacja-i-warunki-pracy-pracownikow-socjalnych-w-gminach.html). Dodatkowo pracownikom Ośrodków w 2020 r., zlecane są nowe zadania, które nie wiążą się ani ze zwiększeniem zatrudnienia, ani ze zwiększeniem uposażenia pracowników.

    Władze Warszawy,  po ostatniej odsłonie  protestu (akcja ulotkowa) z początku br. roku, co prawda, powołały Zespół ds. ujednolicenia wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej, jednak tempo prac  jest bardzo powolne i nie przynosi wymiernych efektów.
W dalszym ciągu nie ma opracowanych zmian w regulaminach wynagradzania. Nie ma też opracowanej jasnej strategii (perspektyw) wzrostu uposażeń pracowników stołecznej pomocy społecznej.
Będziemy wdzięczni za zapoznanie się z informacjami dotyczącymi protestu oraz poinformowanie mieszkańców Warszawy o jego przebiegu oraz przyczynach. Służymy pomocą i kontaktem (szczegóły w załączonej informacji)

Z poważaniem
— 
Dorota Ścisło
Skarbnik Federacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *