Żyrardów – unikat w skali Europy blisko Warszawy! Majowe oprowadzanie.

    W 1830 roku Towarzystwo Wyrobów Lnianych powołało spółkę, której celem było wybudowanie fabryki, wykorzystującej wynalazek francuskiego konstruktora Filipa de Girarda – mechaniczną przędzarkę lnu. Żyrardowska fabryka lniarska była jedną z największych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Po przejęciu fabryki w drugiej połowie XIX w. przez dwóch niemieckich przemysłowców: Karola Dittricha i Karola Hielle została znacznie rozbudowana. W 1880 roku zakłady żyrardowskie miały 40 sklepów w 26 największych miastach Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego, a w przededniu I wojny światowej zatrudniały ponad 30 tys. pracowników.

Dlaczego warto jechać?

   To tylko 30 minut od Warszawy! Żyrardów to absolutny unikat w skali europejskiej, gdyż jest to jedyne tak dobrze zaprojektowane i zachowane XIX miasto fabryczne (miasto ogród), które wyrosło wokół zbudowanego tu wielkiego przemysłu na skalę europejską!

   Zobaczymy najważniejsze zabytki Żyrardowa, które są zlokalizowane przy ulicy 1 -go Maja, łącząca dzielnicę fabryczną z osiedlem robotniczym; Dom Karola Dittricha wybitnego przemysłowca, filantropa, dom opieki społecznej, zachowane doskonale XIX zabudowę ceglaną dzielnicy mieszkaniowej dla robotników, Park romantyczny, przepiękny kościół farny zbudowany przez Piusa Dziekońskiego (autora warszawskich kościołów; św. Floriana, św. Zbawiciela) i wiele innych!

Szczegóły organizacyjne

I – szy termin; 9 maj 2021 r., II -gi termin; 15 maj 2021 r.
09.24 – wyjazd z Warszawy Centralnej o godzinie (IC, na miejscu 9.50, cena ok. 15 pln w jedną stronę),
10.00 – spotkanie przed zabytkowym budynkiem PKP (dla tych, którzy chcą dojechać sami), i rozpoczęcie spaceru po Żyrardowie
– około godziny 14.00 opcjonalna przerwa na na indywidualny posiłek,
– około godziny 15.00 zwiedzanie drugiej dyrektorskiej części miasta,
– ok. 16.30 – powrót do Warszawy,
istnieje możliwość dojazdu we własnym zakresie.
Cena: 60 PLNw tej cenie ze względu na bezpieczeństwo uczestników obowiązkowy zestaw mikroportu, pozwalający na zachowanie dystansu społecznego, pełna opieka merytoryczna i przewodnicka. Prowadzący jest zaszczepiony.

Dodatkowe koszty; do 30 pln pociąg (w dwie strony, zakup we własnym zakresie, lub po zgłoszeniu mogę kupić). Ze względu na bezpieczeństwo, wyżywienie we własnym zakresie.

Spacer po Żyrardowie poprowadzi Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik, varsavianista, Społeczny Opiekun Zabytków, twórca Portalu Warszawskiego.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA! (Grupa maksymalnie do 25 osób!)

Szczegóły dotyczące rezerwacji, płatności itd prosimy kierować na maila;

kontakt@portalwarszawski.com.pl ,

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły