Oficyna Burkego będzie uratowana!

     Piętrowy drewniak znajdujący się przy ulicy Kawęczyńskiej zwany oficyną Burkego. Budynek ma ponad sto lat. Jak podają źródła powstał w 1890 r.! Choć ciężko w to uwierzyć, do niedawna mieszkali w nim ludzie. Jest to absolutna perła architektoniczna, która przypomina o starej zabudowie Szmulowizny.

Stowarzyszenie dla Pragi wystosowało apel rok temu, który dał efekty!

   Wiosna należy do drewniaków! Także do oficyny Burkego:) – pisze na swoim profilu Michał Krasucki, miejski konserwator zabytków!

Jednym z najcenniejszych drewnianych zabytków w Warszawie jest drewniak na ul. Kawęczyńskiej, tzw. oficyna Burkego. Wpisany do rejestru zabytków wymaga przeprowadzenia pilnych prac ratunkowych – wzmocnienia konstrukcji, naprawy dachu, naprawy podwalin, wzmocnienia kominów; a także konserwacji desek opierzenia i snycerki z elewacji.

W tym roku wystąpiliśmy do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wsparcie finansowe w ramach dotacji. Wniosek przeszedł pomyślnie ocenę formalną.
Bardzo liczymy, że praski drewniak zostanie doceniony i otrzyma szansę na remont jeszcze w tym roku – środki finansowe na wkład własny po stronie m.st. Warszawy (pomimo trudnej sytuacji budżetowej) zostały zabezpieczone.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10157974171501698&id=664261697

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *