Profesor Jan Zachwatowicz będzie mieć w końcu swój pomnik!

     Młodszym warto przypomnieć, że Prof. Jan Zachwatowicz (1900-1983) całe swoje życie zawodowe związał z Warszawą. Już w okresie przedwojennym podjął działania praktyczne związane z warszawską Starówką. Praca na zlecenie ówczesnego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego w komisji na rzecz wypracowania propozycji wydobycia i wyeksponowania wartości zabytkowych Warszawy zaowocowała m.in. odsłonięciem murów obronnych.

   Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie – wbrew pomysłom, aby pozostawić ten teren jako gruzowisko będące pomnikiem historii miasta, albo aby zabudować Stare Miasto nowoczesnymi blokami. Jest m.in. autorem, wspólnie z Marią i Kazimierzem Piechotkami, projektu odbudowy archikatedry św. Jana. Wraz z Janem Bogusławskim był inicjatorem oraz autorem odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie dokonanej w latach 1971–1984

   Towarzystwo Przyjaciół Warszawy podjęło inicjatywę przywracania pamięci wybitnego polskiego architekta i konserwatora profesora Jana Zachwatowicza, organizatora i twórcy tzw. „polskiej szkoły konserwacji” — odbudowy zabytków w okresie Drugiej Rzeczypospolitej i po 1945 r.

   „Uchwałą nr 20/2017 Zarządu Głównego TPW z 25 października 2017 r. powołany został Komitet Organizacyjny Przywracania Pamięci prof. Jana Zachwatowicza. Przewodniczącą została Hanna Kusiak, a członkami Elżbieta Zatorowska, Bożena Olenderek, Danuta Kłosińska, Tadeusz Frys i Franciszek Trynka — wszyscy z Oddziału Akademickiego TPW.”

   Jak poinformowała wczoraj dr Beata Michalec, członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i Przewodniczącą Komitetu Honorowego budowy pomnika profesora Jana Zachwatowicza, jest odpowiedź na jej interpelację dotyczącą lokalizacji projektowanego pomnika. Pomysł jest nader ciekawy, bowiem profesor będzie kroczyć po Międzymurzu. Piękny kontekstowy pomysł, zaakceptowany przez jego córkę Krystynę Zachwatowicz – Wajdę. Oby się udało!

Przypomnijmy też, że profesor Zachwatowicz jest autorem międzynarodowego symbolu zabytku chronionego!

Rok 2020 Towarzystwo Przyjaciół Warszawy obchodzi jako ROK PROFESORA JANA ZACHWATOWICZA

 

https://www.facebook.com/beata.michalec.14/posts/3015393831846244

za; www.tpw.org.pl, PW

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *