Rząd przedstawił „tarczę antykryzysową” – program ochronny dla małych przedsiębiorstw

    W czasie konferencji na posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. rządowej pomocy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z koronawirusem,  rząd na czele z prezydentem Dudą przedstawili program nazwy tarczą antykryzysową. Program ten trafi do sejmu i w postaci ustaw zostanie procedowany w Sejmie RP.

Nieprawdą jest, że Eu przeznaczyła nam jakiekolwiek nowe środki, 7.5 miliardów są zaległym funduszem  z tej perspektywy 2014-2020. Zatem narracja opozycji, że EU dała nam pieniądze na walkę z koronawirusem jest kolejnym kłamstwem!

Ustanowiono 5 filarów, na których ów program „tarcza antykryzysowa” się opiera na który rząd wyda ok. 212 miliardów polskich złotych.

Co zawiera?

1. Filar ochrony pracowników

  • filar obrony pracowników przed utratą pracy; państwo pokryje 45% do średniego wynagrodzenia, drugie pokrywa pracodawca (według jego możliwości). Ok 4, 5 milionów powinno być zabezpieczone. Dla osób na umowach o dzieło, zlecenie również przygotowano bufor, który zamortyzuje straty. Dla tych przeznaczono aż 80% średniego wynagrodzenia!!
  • Zasiłek opiekuńczy na kolejne dwa tygodnie zostanie przedłużony – ok. 4, 5 mld złotych,
  • zostanie wprowadzona ustawa antylichwiarska, walka z nieuczciwymi cenami, urzędy będą czuwać nad rynkiem i cenami

2. Filar dla właścicieli przedsiębiorstw.

  • wypłata ok. 5 tys pln,

3. Filar dla Zdrowia

  • zabezpieczy on potrzeby szpitali, środki te pójdą na bieżące potrzeby,

4. Filar – funkcjonowanie systemu finansowego (kredyty, banki idt)

  • we współpracy z NBP ustanowiono pakiet „płynnościowy” umożliwiający  zabezpieczenie naszych środków w bankach, bankomatach,

5. Filar inwestycji publicznych

  • w to miejsce zostanie zastosowany impuls inwestycyjny ze strony Państwa. Fundusz opiewjący na 30 mild PLN przeznaczony zostanie na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, przebudowę całej architektury państwa: energia, drogi kolejowe. Są to środki niezależne od funduszy europejskich.

Bardziej szczegółowo tu:

https://www.gov.pl/web/rozwoj/pakiet-oslonowy-dla-firm-w-zwiazku-z-koronawirusem

PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *