Tak warszawski ratusz traktuje sztukę i kulturę!

Patronami działu Kultura są:

reklama

    „24 grudnia Warszawskie Centrum Pantomimy otrzymało od Zarządu Mienia m.st Warszawy informację o wypowiedzeniu umowy dotyczącej zajmowania używanej i wyremontowanej przez nas przestrzeni przy Scenie Na Woli.  Nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek alternatywy. Po kilkunastu latach funkcjonowania Warszawskie Centrum Pantomimy: Studio Pantomimy, Teatr, Fundacja oraz wszystkie realizowane przez Centrum twórcze i edukacyjne działania muszą zniknąć.”

Ratusz kupił budynek Sceny Na Woli przy ul. Kasprzaka 22 by „niezagrożona została działalność kulturalna w tym miejscu „.
Przez ostatnie 12 lat staliśmy się jednym z najważniejszych Teatrów Sztuki Pantomimy w Polsce i na świecie.  Nasze spektakle wystawiane są na scenach Teatru Dramatycznego. Dzięki wsparciu teatru, widzowie mogą oglądać przedstawienia minimum raz w miesiącu przez cały sezon. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, organizowany od 19 lat! – to również my.

Reprezentując Warszawę, występowaliśmy m.in  w Portugalii, Hiszpanii, Rosji, Czechach, Litwie, Słowacji, Szwecji.

Polityka kulturalna Warszawy brzmi dobrze. Mądre wizje rozwoju, za które trzymamy kciuki, które wspieramy. Prawda jednak jest taka, że od 12 lat wszystkie spektakle, wszystkie projekty artystyczne i działania edukacyjne, zrealizowaliśmy ze środków własnych. Nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej! dotacji z miasta Warszawa. Przez 12 lat wszystkie prośby, wnioski były odrzucane.

W tym roku naszą najnowszą premierę „ONCE…” finansowo wsparło niemieckie miasto Drezno a nasze teatralne podróże miasta w Szwecji, Czechach i Litwie. I tak przez kilkanaście lat…jesteśmy bardzo cenieni za granicą.
Mimo braku wsparcia m.st W-wa, udało nam się stworzyć jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie teatru poza słowami w Europie.

Niedawno odbyły się rozmowy z biurem kultury m.st W-wy i w naszym odczuciu nic nie zapowiadało likwidacji Warszawskiego Centrum Pantomimy. Tak likwidacji, gdyż pozbawianie nas wynajmowanego przez nas miejsca prowadzi do jedynego możliwego końca. Końca, za który odpowiedzialność ponosić będzie miasto stołeczne W-wa.

Przez kilkanaście lat pokazaliśmy, że mając pasję i pomysł na jej realizację, naprawdę można stworzyć coś wielkiego.
Czyż nie taką postawę stowarzyszeń i fundacji, stara się promować miasto Warszawa?

Panie Prezydencie m.st. W-wa, Panie Dyrektorze Biura Kultury, Pani koordynator ds. kultury, co Państwo na to?

Bartłomiej Ostapczuk
Dyrektor Artystyczny Warszawskie Centrum Pantomimy

p.s 25 stycznia 2020 roku zagramy na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego najnowszy spektakl „ONCE..,”, zagramy tylko raz, być może po raz ostatni w Warszawie. Zapraszamy wszystkich, od których zależy polityka kulturalna w mieście oraz tych, którzy chcą nas jeszcze zobaczyć.

Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

za; https://teatrdlawszystkich.eu

zdj. ewejsciowke.pl

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły