W Polin podziwiać będzie można wystawę czasową „Muranów”

    Po bardzo dobrej wystawie „Gdynia – Tel Awiw”, czas na kolejną wystawę w Muzeum Polin. Między 17 kwietnia a 30 listopada 2020 Polin zaprasza na wystawę poświęconą Muranowowi oraz jego mieszkańcom – historycznym i dzisiejszym. 

    „Poprzez wystawę, pokażemy dzieje Muranowa przez pryzmat wybranych miejsc, ich mieszkańców i bywalców. Zajrzymy w przeszłość, by poznać 18-wiecznego Wenecjanina, tęskniącego za ojczystą wyspą Murano, przespacerujemy się przedwojennymi, tętniącymi życiem Nalewkami i pokażemy, co po nich pozostało. Dowiemy się, w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa, a także, jak żyje się na Muranowie współcześnie. Spojrzymy w przyszłość i porównamy doświadczenia mieszkańców dzielnic o podobnej historii. Zaprosimy mieszkańców Muranowa do podzielenia się własną historią dzielnicy.

Po raz pierwszy tworzymy wystawę, którą oglądać będzie można nie tylko w budynku Muzeum, ale i wokół niego. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. wybitnego artystę, Artura Żmijewskiego, który na potrzeby ekspozycji pracuje z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy Muzeum- sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi. Do dziś pod chodnikami, zieleńcami i domami współczesnego Muranowa można odnaleźć fundamenty przedwojennej zabudowy.

Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Autorami wystawy są: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *