43 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w całej Polsce stan wojenny
43 lata temu – w nocy 12/13.12.1981 r. na wniosek WRON, na czele której stał Jaruzelski – Rada Państwa bezprawnie wydała dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Był to spisek zbrojny władzy komunistycznej przeciwko własnemu Narodowi.
Zmasowana akcja
Przed północą rozpoczęła się akcja „Azalia” mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych. Do 451 obiektów w całym kraju wkroczyły uzbrojone oddziały sformowane z 700 funkcjonariuszy SB, ZOMO i żołnierzy. O godzinie 0:00 rozpoczęły się ogólnopolskie aresztowania opozycjonistów w ramach akcji „Jodła”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono ok. 5 000 osób. W operacji policyjno-wojskowej użyto 70 000 żołnierzy, 30 000milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych, 9000 samochodów, kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. Nastał czas terroru i mordowania bezbronnych obywateli.
13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Strategia
Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.
Od połowy października z obszarem przyszłych działań zapoznawało się ponad tysiąc Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne ćwiczenia w walkach z tłumem przechodziły oddziały ZOMO. W więzieniach przygotowano miejsca dla około 5 tys. działaczy „Solidarności” i opozycji, którzy mieli zostać internowani na podstawie list sporządzanych od początku 1981 r.
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach, nie podając jednak konkretnej daty ich rozpoczęcia.