W czasie kradzieży w Dreźnie zniknął najcenniejszy polski order!

    Trwają poszukiwania sprawców, którzy dokonali zuchwałej kradzieży w zamku w Dreźnie. W poniedziałek (25.11.2019), tuż przed godziną 5:00 złodzieje weszli do znajdującego się w sercu Starego Miasta Zamku Rezydencyjnego w Dreźnie. Mieści się tam m.in. jeden z najbogatszych skarbców w Europie, Zielone Sklepienie, gdzie od czasów polskiego króla Augusta Mocnego wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów, uznawana za jedną z najcenniejszych w Europie – podaje DW

Co zniknęło?

Wśród rzeczy skradzionych nich znajduje się miecz, którego rękojeść ozdobiono dziewięcioma dużymi i aż 770 mniejszymi diamentami. Kolejnym skradzionym przedmiotem jest najstarsze i najsłynniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego, a dokładnie  Gwiazda Orderu Orła Białego oraz Klejnot Orderu Orła Białego. Uhonorowany nim Fryderyk August I Wettyn zlecił nadwornemu jubilerowi wykonanie projektu wysadzanego diamentami. Zginęła także Gwiazda Orderu. Klejnot ten był dziełem słynnego szwajcarskiego jubilera Jeana Jacquesa Pallarda, który w centrum ośmioramiennej gwiazdy umieścił dwudziestokaratowy diament i otoczył go maltańskim krzyżem wykonanym z czerwonych rubinów.

Dzieła te są doskonale znane polskiej publiczności. Były bowiem eksponowane w Polsce w 1997 r. na pamiętnej wystawie „Pod jedną koroną”.

Skarbiec polskiego króla

    „Zamek Rezydencyjny jest centralnym punktem Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie. Wyjątkowe i aktualne do dnia dzisiejszego znaczenie dzieła sztuki otrzymały w XVIII wieku, dzięki Augustowi II Mocnemu i jego synowi Augustowi III. Elektor saski i król Polski nakazał w roku 1720 utworzenie pierwszych zbiorów specjalnych, do których należą m.in. Zielone Sklepienie, Zbiory Rzeźb i Gabinet Miedziorytów. Król nakazał też, by część kolekcji udostępniono publiczności.

W cieszącym się światową sławą skarbcu Zielone Sklepienie, które obecnie pełni rolę muzeum zgromadzono ponad 3 tys. arcydzieł sztuki jubilerskiej i złotniczej oraz cenne wyroby z bursztynu i kości słoniowej, naczynia z kamieni szlachetnych i statuetki z brązu. Do unikalnych eksponatów należą m. in. dzieła drezdeńskiego nadwornego jubilera Dinglingera, takie jak „Dwór Wielkiego Mogula” oraz „Złoty serwis do kawy”.

za; DW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *