31 października 1883 roku, poświęcono kościół Wszystkich Świętych w Warszawie.

8 czerwca 1861 r. uroczyście rozpoczęto budowę Kościoła Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim, a 31 października 1883 – Poświęcono kościół Wszystkich Świętych w Warszawie.

Rys historyczny

 

Kościół pw. Wszystkich Świętych to świątynia szczególna poprzez swoją historię, ściśle związaną z dziejami dwóch narodów – polskiego i żydowskiego. Tragiczne ale zarazem piękne karty, zapisane podczas rozbiorów a potem niemieckiej okupacji, składają się na fascynującą opowieść o miejscu i ludziach.To tu od wieków spotykały się i współistniały dwie cywilizacje, różne kultury oraz nacje, tworząc specyficzny klimat placu Grzybowskiego. To tu stoi piękny architekturą kościół Wszystkich Świętych, dzieło H. Marconiego.

Prace nad budową świątyni rozpoczęto w roku 1861 według projektu Henryka Marconiego. Podczas prac projektowych wzorował się on na istniejącym już kościele renesansowym św. Justyny w Padwie. Budowa świątyni uzyskała wsparcie finansowe od miasta; w skład komitetu budowy wchodził prezydent Sokrat Starynkiewicz (który wspierał budowę także ze środków prywatnych). Zgodnie z projektem kościół został poświęcony 31 października 1883 r. przez arcybiskupa Wincentego Popiela. Nie był wówczas jeszcze całkowicie ukończony – dopiero w 1892 roku rozpoczęła się budowa wież.

Ta największa warszawska świątynia była świadkiem burzliwych manifestacji w 1905 r. Na terenie tej parafii Ks. Marceli Godlewski jako jeden z pierwszych w Kongresówce organizował różne ruchy i organizacje społeczne wcielając w życie Encyklikę społeczną pp. Leona XII Rerum novarum. W czasie okupacji niemieckiej kościół był miejscem pomocy, schronienia i ocalenia dla wielu Żydów z Getta warszawskiego. Bogato wyposażona świątynia uległa poważnemu zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego.

Po II wojnie światowej, szybko odbudowana między innymi dzięki pomocy wdzięcznych ocalonych, stała się miejscem nie tylko kultu katolickiego, ale także różnych wydarzeń kulturalnych, miejscem otwartym na dialog, czerpiący z tradycji.

za http://wszyscyswieci.pl/parafia/historia/

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły