Dziś otwarte zostało Muzeum Rodziny Pileckich!

     Dziś, to jest 6 października 2019 roku, minister MKiDN Profesor Piotr Gliński dziś uroczyście odebrał klucze i symbolicznie otworzył budynek Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.  Jest to pierwsze polskie muzeum poświęcone postaci Witolda Pileckiego.

    – To jest dzień znamienny i wzruszający – mówił wicepremier Piotr Gliński w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie odebrał dziś klucze do Muzeum Domu Rodziny Pileckich. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zaznaczył, że „jest to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, historii jego rodziny”.

   – Tutaj będzie prezentowana historia Rotmistrza Pileckiego. Krwawa, tragiczna, straszna historia tej ziemi w czasie II wojny światowej. Chcemy, by prawda była znana, bo przyszłość musimy budować na prawdzie – wskazał wicepremier.

    W chwili obecnej trwają intensywne prace nad ukończeniem wystawy stałej, która stanowić będzie zwieńczenie przygotowań do otwarcia Muzeum Domu Rodziny Pileckich dla szerokiego grona odbiorców, zarówno ze społeczności lokalnej, krajowej jak i gości zagranicznych. Na szczególne uznanie zasługuje wrażliwość i wnikliwość autorów projektu architektonicznego  dla stworzenia ram dla opowieści o legendarnej, heroicznej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego w relacji z atmosferą jego domu, miejsca pogodnego, kameralnego i skromnego. Skala zaproponowanej dobudowy nie konkuruje z zachowanym domem rodzinnym żony Rotmistrza, ale nie jest też tylko „architekturą tła”. Ponadczasowa formuła podpartego na szeroko rozstawionych filarach dachu –, integruje przestrzeń muzeum z ogrodem i domem, tworząc miejsca dla aktywności, związanych z działalnością statutową i kulturalną muzeum. Niewielki dom pozostaje w centrum założenia jako najważniejszy element. W tej części znajdować się będzie wystawa stała. 

za; MKiDN

zdj. Anna Pawłowska – Pojawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.