Żyrardów – unikatowe XIX wieczne fabryczne miasto – ogród. Wycieczka!

    W 1830 roku Towarzystwo Wyrobów Lnianych powołało spółkę, której celem było wybudowanie fabryki, wykorzystującej wynalazek francuskiego konstruktora Filipa de Girarda – mechaniczną przędzarkę lnu. Żyrardowska fabryka lniarska była jedną z największych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Po przejęciu fabryki w drugiej połowie XIX w. przez dwóch niemieckich przemysłowców: Karola Dittricha i Karola Hielle została znacznie rozbudowana. W 1880 roku zakłady żyrardowskie miały 40 sklepów w 26 największych miastach Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego, a w przededniu I wojny światowej zatrudniały ponad tys. pracowników.
    Dlaczego warto jechać?
   Bo Żyrardów to absolutny unikat w skali europejskiej, gdyż jest to jedyne tak dobrze zaprojektowane i zachowane XIX miasto fabryczne (miasto ogród), które wyrosło wokół zbudowanego tu wielkiego przemysłu na skalę europejską!
   Zobaczymy najważniejsze zabytki Żyrardowa, które są zlokalizowane przy ulicy 1 -go Maja, łącząca dzielnicę fabryczną z osiedlem robotniczym; Dom Karola Dittricha wybitnego przemysłowca, filantropa, dom opieki społecznej, zachowane doskonale XIX zabudowę ceglaną dzielnicy mieszkaniowej dla robotników, Park romantyczny, przepiękny kościół farny zbudowany przez Piusa Dziekońskiego (autora warszawskich kościołów; św. Floriana, św. Zbawiciela) i wiele innych!
  Wiśnią na torcie będzie oprowadzanie po legendarnej Fabryce Lnu, i zaproszenie na mini spektakl „Strajk Szpularek„, który jest nawiązaniem do historycznych wydarzeń z  kwietnia 1883 r., kiedy to szpularki pracujące w żyrardowskich sprzeciwiły się caratowi! Wydarzenie tylko odbywać się będzie 19 i 20.10.19 roku!
Szczegóły organizacyjne;
09.24 – wyjazd z Warszawy Centralnej o godzinie (IC, na miejscu 9.50, cena ok. 15 pln),
10.00 – spotkanie przed zabytkowym budynkiem PKP (dla tych, którzy chcą dojechać sami), i rozpoczęcie spaceru po Żyrardowie
– około godziny 13.15 przerwa na obiad dla chętnych,
– około godziny 15.00 zwiedzanie magicznej Fabryki Lnu, mini spektakl,
– ok. 16.30 – druga część spaceru po części przyfabrycznej,
18.17 powrót do Warszawy Centralnej (IC, na miejscu 18.50, cena ok. 15 pln)
Cena: 50 PLN (w cenie mikroporty, pełna opieka merytoryczna i przewodnicka)
Dodatkowe koszty; do 30 pln pociąg (w dwie strony) i obiad ok.30 pln i Muzeum 5 pln!

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA! (Grupa do 35 osób)

Szczegóły dotyczące rezerwacji, płatności itd prosimy kierować na maila;
kontakt@www.portalwarszawski.com.pl , i  portal.warszawski@gmail.com

Portal Warszawski

   Serdecznie zapraszam na spędzenie wspólnie dnia w Żyrardowie. Gospodarzem i przewodnikiem po Żyrardowie będzie Daniel Echaust, przewodnik po Warszawie i Polsce, Społeczny Opiekun Zabytków, twórca Portalu Warszawskiego.

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły