R. Trzaskowski – „Program 500+ będzie działał nadal, gdy obecna opozycja obejmie władzę”

    Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wczoraj wieczorem na swoim profilu odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Warszawa i miasta zarządzane przez koalicję opozycyjną nie wypłaca pieniędzy z programu 500 plus.

   „Dopadł mnie nie lada zaszczyt. Aby mnie zaatakować, pofatygował się osobiście sam Prezes Jarosław Kaczyński! Pan Prezes ma chyba obsesję na punkcie samorządów, a zwłaszcza Warszawy (czy to tolkienowski kompleks dwóch wież)?

Skąd tak silne wzmożenie po stronie rządzących? Stąd, że napisałem do premiera list. W liście zgłosiłem obawy co do tego, czy rząd i wojewoda mogą zagwarantować, że środki na wypłacanie 500+ do końca roku na pewno będą zapewnione. Jak do tego listu odnosi się PiS i prezes? Ano tak, że znów gra swoją zdartą płytę: „opozycja odbierze 500+”…

   Powtórzmy zatem: zwróciłem się do premiera po to, żeby mieć pewność, że Warszawa będzie miała ZAGWARANTOWANE środki na wypłatę 500+. PiS odpowiada na to, że chcę 500+ odbierać. Gdzie tu logika?!

Moje obawy nie biorą się znikąd. Do tej pory plan dostarczania transz środków na wypłatę 500+ rozpisywany był na cały rok. To się zmieniło, od kiedy program został rozszerzony również na pierwsze dziecko. Środki na wrześniowe wypłaty otrzymaliśmy w ostatniej chwili. Planu dostarczania środków do końca roku nie ma. Jaką mam pewność, że nie zdarzy się tak, że któraś transza nie przyjdzie? To tak, jak z tzw. 13. emeryturą w przyszłym roku – niby PiS ją obiecuje, ale w budżecie („zrównoważonym”) ani śladu zagwarantowanych na nią funduszy.

   Co w przypadku, gdyby któraś transza nie przyszła? Rząd – swoim zwyczajem – ciężar finansowy znów zrzuci na Warszawę? Wiem, że PiS nic sobie nie robi z kolejnych milionów, które z budżetu stolicy muszą płynąć na łatanie jego niekompetencji, to już w Warszawie znamy aż za dobrze – choćby z fatalnej deformy edukacji. Ale my będziemy informować mieszkańców o każdym takim przypadku – gdy ciężar finansowy swoich obietnic rząd przerzucać będzie na samorządy. Gdy środki, które powinniśmy przeznaczać na realizację programów samorządowych, lokalne inwestycje, poprawę jakości życia mieszkańców, trzeba będzie znów wydawać na sprawy, których finansowanie jest obowiązkiem rządu.

   Na koniec powtórzę raz jeszcze to, co jako Platforma Obywatelska i KoalicjaObywatelska powtarzaliśmy już WIELOKROTNIE: co zostało dane, nie będzie odebrane. Program 500+ będzie działał nadal, gdy obecna opozycja obejmie władzę. Mam nadzieję, że czeka nas to już niedługo – po wyborach 13 października.”

za; Rafał Trzaskowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *