Co dalej z praskimi muralami czyli Fotonem i Jubilerem?

    W ubiegłym tygodniu wraz z innymi praskimi społecznikami, którym dobro zabytków leży na sercu, spotkaliśmy się z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków informują społecznicy z Dla Pragi.

    „Podczas spotkania zapoznaliśmy się z ekspertyzą stanu zachowania murali, którą przygotowali pracownicy naukowi warszawskiej ASP, dr hab. Monika Jadzinska oraz dr hab.Tytus Sawicki. Autorzy ekspertyzy zwracają uwagę na dużą wartość historyczną i sentymentalną zamalowanych murali. Były to najlepiej zachowane reklamy tego typu z okresu PRL, które dotrwały do obecnych czasów. Ich stan przed zamalowaniem był oczywiście zły (dlatego też poza wpisem do rejestru zabytków domagaliśmy się podjęcia prac konserwatorskich), jednak zamalowanie tę sytuację tylko pogorszyło (cyt. „Położenie farby o bardzo silnym spoiwie pogłębiło destrukcję obiektów”). W świetle tej ekspertyzy zastanawiamy się więc, w jaki sposób firma odpowiedzialna za ich zamalowanie chciała przywrócić dawny wygląd murali po wygaśnięciu pozwolenia na murale artystyczne, sponsorowane…

Tak czy inaczej jest szansa na odrestaurowanie murali zgodnie ze sztuką konserwatorską. Nie jest to sprawa tania, ale dla podmiotu, lidera branży, który w samej Warszawie (nie wspominając o innych dużych miastach) dysponuje ponad 40 lokalizacjami dla wielkoformatowych nośników reklamowych nierzadko zajmujących powierzchnię odpowiadającą ścianie wielopiętrowego budynku, odsłonięcie unikatowych murali powinno uchodzić za punkt honoru! Nie wspominamy przy tym o ewentualnym ogromnym ekwiwalencie darmowej reklamy (tutaj niech za przykład będą brane działania pro bono ze strony Good Looking Studio) w przypadku przywrócenia murali, do czego zresztą firma sama się zobowiązała w piśmie z 19 lipca br.

O tym będziemy rozmawiać z MWKZ i przedstawicielami agencji na kolejnym spotkaniu. Trzymajcie kciuki! Wierzymy, że Foton i Jubiler wrócą na Pragę!” – ripostują społecznicy z Dla Pragi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *