Na warszawskiej „Łączce” powstanie Panteon Żołnierzy Wyklętych

     Łączka na wojskowych Powązkach to miejsce wyjątkowe w naszym mieście! To świadectwo okrucieństwa, którego polscy bohaterowie doświadczali już od 1944 roku! To tam potajemnie chowani byli polscy bohaterowie, żołnierze Armii Krajowej, którzy po skończonej wojnie podjęli heroiczną walkę z bolszewickim okupantem. Nie godząc się na sowiecki terror podjęli nierówną walkę! Ich nagrodą za walkę o wolny kraj były wilcze doły! Jednym z nich była Łączka, na którą przywożono potajemnie ciała zakatowanych polskich żołnierzy.

    Panteon, który ma powstać dzięki inicjatywie IPN, jest piękną i wspaniałą inicjatywą. IPN w czasie niedzielnej uroczystości pochówku kolejnych 22 bohaterów na Łączce, w osobie dr. Szarka zadeklarował ową inicjatywę; – Panteon to jest myślę, że koniecznie potrzebujemy takiego miejsca, które by pokazywało skalę, wielkość tego oporu – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Obecnie szczątki Żołnierzy Wyklętych spoczywają w małych schowkach w Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach. Dlatego już wkrótce ma zostać ogłoszony konkurs na nowy Panteon Narodowy

– Na pytania o przyszłość „Łączki” odpowiem przywołując słowa Stanisława Wyspiańskiego  „Panteon ich widzę ogromny, panteon ze spiżu, Panteon Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Komunizmu. Panteon z osobną bramą tak, aby ci, którzy mieli być pogrzebani na końcu, którzy mieli być ostatni gdzieś pod cmentarnym murem, byli pierwsi. W tym Panteonie szczątki naszych bohaterów spoczną pod ziemią, aby oddać im cześć, aby się pokłonić wejdziemy do nich” – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *