Powstańczy Mokotów. Spacer!

      Powstańczy Mokotów był o wiele większy niż administracyjny zasięg dzielnicy uwzględniając wszystkie walki i wypady, z dużym przybliżeniem można powiedzieć, że powstańczy Mokotów obejmował również tereny dzisiejszego Ursynowa i Wilanowa. Cały ten obszar w czasie konspiracji i przygotowań do Powstania był Obwodem V, który dzielił się na poszczególne rejony.

      Rejon w schemacie przygotowania walk i prac konspiracyjnych miał ważne znaczenie w czasie okupacji, natomiast w praktyce w czasie walk powstańczych na Mokotowie te rejony nie miały większego znaczenia, w dużej mierze były zdominowane przez przydzielone walczące tam oddziały Armii Krajowej o konkretnej nazwie i zadaniu.
    Jedynym wyjątkiem był tzw. 6 rejon, który od Rakowieckiej do Wyścigów Konnych na południu i Al. Niepodległości do skarpy wiślanej czy do ul. Puławskiej (strony wschodniej) przydzielony „Baszcie”.

Serdecznie zapraszam na spacer po powstańczym Mokotowie, który odbędzie się 11 sierpnia 2019 roku (niedziela). Spacer zaczniemy w Parku Dreszera, pod Pomnikiem Powstańców Mokotowa, o godzinie 16.00 i skończymy go przy ul. Dworkowej.

Spacer prowadzi Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik miejski, społecznik, wnuk powstańca warszawskiego, twórca Portalu Warszawskiego

Wyjściowa cena spaceru to 15 pln. Opłata pobierana będzie przed spacerem.

Serdecznie zapraszam

Daniel Echaust, Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *