Pomnik Berlinga padł!

     Ktoś strącił pomnik Berlinga  piedestału. Nie doczekał przeniesienia do muzeum.

Monument zostanie przeniesiony do powstającego w żoliborskiej cytadeli Muzeum Historii Polski – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

     „O tym, że pomnik dowódcy walczącej w powstaniu warszawskim dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego ma zniknąć, zadecydował Instytut Pamięci Narodowej. Jego zdaniem monument narusza tzw. ustawę dekomunizacyjną. Nie zostanie zburzony, lecz przeniesiony na Cytadelę. – Za demontaż pomnika Berlinga odpowiadać będzie dzielnica Praga-Południe – mówi Faktowi Michał Krasucki.

Pomnik generała zostanie zdemontowany w tym roku – mówi Andrzej Opala, rzecznik południowopraskiego magistratu. – To jednak bardzo kosztowne, a my w pierwszej kolejności musimy dokończyć m.in. budowę zespołu szkolno-przedszkolnego – dodaje.” – pisaliśmy o tym tu; www.portalwarszawski.com.pl/2019/05/30/

    Pomnik został ustawiony w miejscu, skąd we wrześniu 1944 żołnierze 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta dokonali desantu na przyczółek czerniakowski. Pomnik został zaprojektowany przez Kazimierza Danilewicza. Trzymetrowa rzeźba generała została wykonana z białego marmuru pochodzącego z Kojełgi w Kazachstanie, natomiast trzymetrowy cokół z napisem Generał broni Zygmunt Berling 1896-1980 – z czerwonego wapienia kieleckiego. Na frontowej ścianie pomnika znajduje się również wyryty w piaskowcu orzeł. Postać trzymającego w prawej dłoni lornetkę generała została pokazana od kolan w górę. Jest zwrócona jest w stronę lewobrzeżnej Warszawy – Czerniakowa. Monument został odsłonięty w 1985.

zdj. Leszek Żurawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *