WALCZMY O JEZIORKO CZERNIAKOWSKIE

     Jeziorko Czerniakowskie stanowi nieoceniony skarb Mokotowa – ma powierzchnię ok. 19,5 ha. Jest największym naturalnym zbiornikiem wodnym na terenie Warszawy. Ma ok. 1780 m długości i 100–180 m szerokości. Średnia głębokość to 2,5 m, a maksymalna – 3,75 m. Jest ono jednym z wielu starorzeczy, tworzących jedyny w swoim rodzaju układ wodny ciągnący się od ujścia Jeziorki aż do Siekierek, na tarasie zalewowym Wisły.

Jeziorko stanowi fragment Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W 2017 na jego brzegach mieszkało 60 gatunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną (m.in. bączek zwyczajny i wąsatka znajdujące się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych). W wodach żyło 67 gatunków bezkręgowców (m.in. skójki i szczeżuje).

Wiadomo też, że miasto planuje wybudowanie tam, jakby nie było można gdzie indziej, budowę osiedla! Mimo zapewnień, że przestrzeń będzie chroniona, społecznicy nie dają temu wiary. My też. Każda ingerencja ludzka kończy się dla środowiska tragedią!

Wczoraj wczesnym popołudniem, po zebraniu ponad 6 tysięcy podpisów pod petycją, Towarzystwo Społeczno Kulturalne Miasto Ogród Sadyba złożyło pismo do Prezydenta m.st. Warszawy z wezwaniem do podjęcia natychmiastowych działań chroniących Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie przed degradacją.
Społecznicy poprosili w nim o spotkanie, na którym mogliby przedstawić problemy rezerwatu.

WAŻNE- nie zamykamy petycji! Zbieranie podpisów nadal trwa!
Pokażmy władzom Warszawy szerokie poparcie społeczne dla ochrony Rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie!

PW, TSKMOS

Tu petycja;

https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_ratowania_rezerwatu_jeziorko_czerniakowskie?fbclid=IwAR3PFTebJtRGseFhFJTIsx9cQDtZA64_iRzPwiUuqKFCT6reEZc0sfhTYAU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.