Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich powstanie długo wyczekiwana Izba Pamięci

     „Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski – w obecności powstańców warszawskich – podpisał decyzję ws. budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. – Postaram się żyć tak długo, aż będzie wybudowane – mówiła weteranka AK Wanda Traczyk-Stawska.

Ceremonia podpisania dokumentu – związana z inauguracją 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego – miała miejsce w siedzibie Nowego Teatru, w którym z przedstawicielami władz miasta, także Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkało się kilkudziesięciu weteranów zrywu z lata 1944 r.” – podaje msn.com.pl

    „To dla mnie wielki zaszczyt, że w obecności Wandy Traczyk-Stawskiej i Powstańców podpisałem dziś pozwolenie na budowę Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców na Woli. #WarszawaPamięta i pielęgnuje pamięć o swoich Bohaterach!”mówił wczoraj w czasie uroczystości prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

     Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, po ekshumacjach z terenu całego miasta, pochowano ponad 100 tys. osób. W przeważającej większości są to cywilni mieszkańcy Woli zamordowani przez Niemców w pierwszych dniach powstania. Cześć pochowanych ma swoje groby z nazwiskiem, ale prochy bardzo dużej części pogrzebane są anonimowo pod kurhanem zwieńczonym pomnikiem Polegli Niepokonani. W tym grobie znajduje się kilka ton szczątków osób, których nie udało się zidentyfikować. Cmentarz na Woli jest największym cmentarzem wojennym w Polsce i jednym z największych w Europie.

    Odpowiadając na prośbę Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza Armii Krajowej, przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i honorowej obywatelki Warszawy, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w 2014 r. podjęła decyzję o wyodrębnieniu z istniejącego wokół cmentarza parku terenu, aby na nim mógł powstać pawilon-muzeum dokumentujący rzeź Woli i zagładę ludności cywilnej miasta.

    Podpisana umowa z architektem Piotrem Bujanowskim mówi o opracowaniu do sierpnia 2019 r. dokumentacji projektowo-przetargowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Izba pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – prace przygotowawcze”. Cała inwestycja ma być ukończona w grudniu 2020 r.

za; msn, UM, PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *