Celem ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami jest zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki. Ustawa wejdzie w życie 12 września br.
Jak wskazuje NIPiP w komunikacie prasowym, ustawa ta „jest pierwszym tego typu aktem prawnym, który zapewnia kompleksowość oraz integrację działań osób sprawujących opiekę zdrowotną, czyli pielęgniarki oraz lekarza nad uczniami, a także podnosi znaczenie promocji zdrowia, profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej dla zachowania zdrowia”.
Świadczenia w ramach ustawy realizowane będą w gabinetach profilaktyki zdrowotnej przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę, a w przypadku świadczeń stomatologicznych – w gabinetach stomatologicznych (w szkole lub poza nią) lub w dentobusach – przypomina NIPiP. Higienistka stomatologiczna będzie mogła uczestniczyć również w działaniach z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
za; tvpregiony
zdj. fakt.pl