Rzeź Ochoty. Spacer z okazji Powstania Warszawskiego

     Rzeź Ochoty to wśród warszawiaków mało znane wydarzenie. A zaczęła się ona już 1 sierpnia 1944 roku, czyli cztery dni przed Rzezią Woli, której poświęcono wiele książek.
 
   „Mordowanie mężczyzn – powstańców, lecz również cywilów – zaczęło się tak naprawdę już 1 sierpnia 1944 r. Pacyfikowana była wówczas Kolonia Staszica, później ulice Tarczyńska i Grójecka. Ginęły wówczas także kobiety i dzieci. Oddziały niemieckie realizowały rozkaz Hitlera i Himmlera o całkowitym zniszczeniu Warszawy i wymordowaniu wszystkich jej mieszkańców. Rozkaz ten był realizowany od pierwszych dni powstania, również na Ochocie. Na wydarzenia na Ochocie wpływ miało też to, co działo się 1 sierpnia, jeśli chodzi już o same działania powstańcze. Powstańcom nie udało się wówczas zdobyć ważnych strategicznie obiektów. Dzielnica była obsadzona silnymi placówkami niemieckimi, a walczącym brakowało broni i amunicji, podobnie zresztą, jak i w innych częściach Warszawy. Nie było także łączności z innymi dzielnicami. Ppłk Mieczysław Sokołowski „Grzymała”, komendant IV Obwodu AK „Ochota”, nie wiedział, co się dzieje na Woli czy w Śródmieściu. Podjął wówczas dramatyczną decyzję o wyprowadzeniu nieuzbrojonych oddziałów do pobliskich Lasów Chojnowskich. Tam miały się one dozbroić i wrócić do Warszawy, aby kontynuować walkę.” – Katarzyna Utracka, Muzeum Powstania Warszawskiego
 
     Zapraszamy na bardzo refleksyjny spacer po miejscach masowych zbrodni dokonanych w sierpniu 1944 roku na Ochocie. Tych miejsc tu nie brakuje.
 
Spacer prowadzi Daniel Echaust przewodnik miejski, społecznik, wnuk powstańca warszawskiego, twórca Portalu Warszawskiego.
Spotykamy się o godzinie 17.00,  na placu Narutowicza pod Domem Studenckim Politechniki Warszawskiej „Akademik”
 
Prosimy o wzięcie lampionów.
 
Wyjściowa cena spaceru to 10 pln. (pobierana przed spacerem)
 
Serdecznie zapraszamy.
Portal Warszawski
zdj. interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *