Stadion Sarmaty wcale nie jest bezpieczny. Deweloper nie próżnuje!

    „Świeżo wyłożony plan zagospodarowania rejonu ulic Płockiej i Wolskiej torpeduje plany hiszpańskiego dewelopera, który na miejscu stadionu Sarmaty Warszawa planował zbudować osiedle. Gdy plan wejdzie w życie, teren stadionu będzie zarezerwowany wyłącznie dla sportu”  – informuje Stołeczna. Czy aby na pewno?

     Inną wersję przedstawia Aneta Skubida, która uczestniczyła w spotkaniu z deweloperem, który ma swoje plany co do danego obszaru

    Spotkanie ws. zabudowy terenów Stadionu Sarmaty – w siedzibie Dom Development. Deweloper pokazał swój projekt zagospodarowania terenu dawnego boiska bocznego, nie o inny niż u poprzedniego władającego tym terenem (SGI) – napisała wczoraj radna z Woli, Aneta Skubida.

Jakie plany ma deweloper?

    Zamierza odsunąć się od istniejących bloków, najwyższa zabudowa (9 pięter) byłaby od strony granicy z dawnym boiskiem głównym, jest też skłonny oddać skrawek swojego terenu na potrzeby bieżni. Deklaruje też chęć wsparcia odbudowy dawnego boiska głównego (najpierw teren ten musiałby jednak wrócić do miasta, bo jest w użytkowaniu wieczystym prywatnego podmiotu, czyli wsparcie w niedookreślonym wymiarze i niedookreślonym czasie..)
Kilkadziesiąt osób z okolicznych spółdzielni nie godzi się na taki „kompromis”… określają go jako zgniły. Przypominają, że zgodnie z użytkowaniem wieczystym teren ma mieć charakter sportowy. By go jednak jednoznacznie ocalić od deweloperskiej zabudowy potrzebna jest jasna decyzja prezydenta Rafał Trzaskowski.

Rada i Zarząd Dzielnicy Wola nieraz już apelowały o tę decyzję. Czy zapadnie na czas? Czy też deweloper będzie szybszy? – pyta Skubida

    Klub powstał 21 czerwca 1921 roku pod patronatem Polskiej Partii Socjalistycznej i związku zawodowego tramwajarzy, z inicjatywy Jana Władysława Wilczyńskiego i Stanisława Szkielii. Wkrótce wykształciły się silne sekcje lekkoatletyki, piłki nożnej, kolarstwa, boksu, łyżwiarstwa szybkiego, gimnastyki, pływania i tenisa stołowego. Pierwsze treningi odbywały się na placu Budla (dzisiejsza ulica Tyszkiewicza).

Sarmata nie posiadał własnych obiektów sportowych. Swoje mecze rozgrywał na stadionie „Skry” przy ul. Okopowej 43, a zimą trenował w sali gimnastycznej w Szkole Tramwajarskiej.

Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 11 października 1946 na wniosek zastępcy Naczelnego Dowódcy WP gen. dyw. Mariana Spychalskiego zostali odznaczeni Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi działacze i zawodnicy klubu za zasługi położone przy organizacji Robotniczego Tramwajowego Klubu Sportowego „Sarmata” w 25-tą rocznicę istnienia klubu.

W latach 1957–1960 przy dużym wsparciu zakładów Fabryki Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Karola Świerczewskiego, Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki, Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg i Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka między ulicami: Wolską a Kasprzaka powstał Ośrodek Atletyczny „Sarmaty” przy ulicy Wolskiej 77, gdzie były – poza boiskiem i bieżnią – również sale do siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego, pomieszczenia dla zawodników.

PW, GW, Wkipedia

Wspieraj niezależne warszawskie media.

Dzięki Tobie możemy pełnić naszą misję

Konto do wpłat: 61102049000000890231388541

w tytule wpłat: Darowizna

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły