Warszawiaku, wskaż miejsce gdzie chcesz mieć drzewa!

    „Warszawscy ogrodnicy szykują zamówienie na nowe drzewa. Tym razem priorytetem są mniej znane uliczki, miejskie podwórka i osiedlowe skwery zieleni. Mieszkańcy mogą pomóc dzielnicom wskazując miejsca nasadzeń w aplikacji Warszawa 19115 w zakładce Posadź drzewo.

– Trwają przygotowania do dużego przetargu na jesienne nasadzenia. Sporządzamy m.in. listę gatunków nowych drzew oraz mapę zieleńców, w których mogą pojawić się dodatkowe szpalery. Warszawianki i warszawiacy doceniają miejską zieleń, dlatego, oprócz konsultowania się z dzielnicami, zbieramy sugestie od mieszkańców za pomocą miejskiej platformy kontaktu Warszawa 19115 – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

W maju burmistrzowie dzielnic zostali poproszeni o wskazanie punktów, w których mogą stanąć kolejne drzewa oraz preferowane rodzaje roślin. Nowe klony, dęby czy kasztanowce ozdobią mniejsze parki, osiedlowe podwórka administrowane przez ZGN-y oraz węższe uliczki. Pierwsze nasadzenia rozpoczną się już jesienią. Mieszkańcy mają szansę zaproponować miejsca, w których według nich powinno być więcej wysokiej roślinności. Zgłoszenia warszawianek i warszawiaków przyjmowane są w mobilnej aplikacji Warszawa 19115, w zakładce „Posadź drzewo” dostępnej w Google Play (na systemy Android), a także App Store (iOS). Propozycje można też oznaczyć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (zakładka Wolny wniosek) oraz telefonicznie.

Standardy warszawskich ogrodników

Od kwietnia do października przyuliczne drzewa podlewane są dwa razy w tygodniu, rano lub wieczorem. W gorących i bezdeszczowych porach rośliny podlegają szczególnej obserwacji, a w razie potrzeby są opiekunowie nawadniają je częściej. Przy niektórych pniach ogrodnicy zamontowali treegatory, czyli gumowe worki o pojemności 50 litrów, z których powoli sączy się woda chroniąca rośliny przed suszą. Przyuliczne szpalery w misach pielone są z chwastów dwa razy w miesiącu.

Dodatkowo specjaliści cyklicznie sprawdzają, czy roślina stabilnie trzyma się w ziemi oraz usuwają połamane czy obumarłe gałęzie, zniszczone m.in. przez silny wiatr. W przypadku infekcji grzybami lub innymi szkodnikami stosowane są bezpieczne opryski, tak by drzewo jak najszybciej wróciło do zdrowia. W trosce o jakość zieleni ogrodnicy co roku formują gałęzie, by korony z liśćmi były estetyczne oraz mogły się równomiernie rozwijać. Prace prowadzone są według ustalonych Standardów kształtowania zieleni Warszawy.”

 

Za; Zarząd Zieleni Miejskiej!

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły