Oddasz plastikową butelkę, odstaniesz bilet do kina

    Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie kaucji na opakowania PET, czyli m.in. na plastikowe butelki i inne opakowania. Okazuje się, że producenci napojów już wcześniej przygotowywali się takie zmiany. W stolicy Coca-Cola, Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Nasza Ziemia ruszają z kolejnym etapem inicjatywy “Świat Bez Odpadów’”.

W ramach akcji na ulicach Warszawy stanie pierwszych 10 zewnętrznych automatów do oddawania zużytych opakowań. Będą to pierwsze na świecie automaty, które będą przyjmowały pięć różnych rodzajów opakowań.

Automaty dostarczy polska firma EcoTech System. Schemat działania jest prosty: każdy do maszyny będzie mógł wrzucić butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. Recyklomaty są zintegrowane z aplikacją, która rejestruje każdy oddany surowiec i w zamian przyznaje ECO-punkty. ECO-punkty będzie można wymieniać na różnego rodzaju korzyści jak np. zniżki na komunikację miejską, bilety do kina czy zniżki na kawę, czy zakupy.

Maszyny, które staną w stolicy to pierwsze w Polsce zewnętrzne recyklomaty, a co ważne, pierwsze na świecie, które przyjmą aż 5 frakcji odpadów: butelki PET, szkło i aluminium, a także baterie i opakowania po dezodorantach. Wszystkie dane o całym procesie segregacji w recyklomacie są przesyłane w trybie on-line do Centralnej Platformy ETS m.in.: ilość zebranych surowców, szacunkowa waga poszczególnych frakcji, poziom napełnienia komory poszczególną frakcją, ilość osób korzystających oraz ilość zebranych ECO-punktów  przez użytkowników.

Źródło: businessinsider.com.pl

zdj. ekotarg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *