Portret króla Augusta III trafił do Zamku Królewskiego

    Portret Fryderyka Augusta II, późniejszego króla Augusta III, wzbogacił kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie. Władcę sportretowano w zbroi, szkarłatnym płaszczu podbitym gronostajami, z Orderami Orła Białego i Złotego Runa. Obraz zakupiono na aukcji w Wiedniu.

Obraz przedstawia Fryderyka Augusta II, z dynastii Wettynów, późniejszego elektora saskiego i króla polskiego Augusta III.

„Portret, który wejdzie na stałe do naszej ekspozycji, wyśledziliśmy na aukcji w Wiedniu w listopadzie ubiegłego roku. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tego zakupu. Obraz przedstawia Fryderyka Augusta II. Widzimy go w zbroi płytowej, wzbudzającej respekt, ciężkiej. Na ramię narzucony ma szkarłatny płaszcz podbity gronostajami. Więc z jednej strony jest to wojownik, a z drugiej przyszły monarcha. Piękna peruka spływająca w dół jest takim zwieńczeniem gestu monarszego. On jest tu już wyraźnie przy kości, pulchny, ale jeszcze nie otyły, więc jest to portret efektowny, bardzo dobrze namalowany i z pewnością będzie stanowił ozdobę naszej kolekcji” – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski podczas środowej prezentacji portretu.

Jak podkreślił obraz ten wzbogaci kolekcję zamkową portretów władców i kolekcję malarstwa europejskiego. „Ponadto doskonale pasuje do tej epoki, kiedy Zamek był rezydencją monarszą w okresie saskim w I poł. XVIII wieku. Jest on najbardziej efektownym portretem władcy z dynastii Wettynów w naszych zbiorach” – zaakcentował dyrektor Zamku Królewskiego. Wyjaśnił, że trwają dyskusje nad miejscem wyeksponowania dzieła – rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższych tygodniach.

za; dzieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *