Plac Zawiszy otoczony zostanie wysokościowcami

    Na zlecenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy została przygotowana koncepcja zmian terenów wokół placu Zawiszy. Koncepcja zakłada budowę kilku wieżowców, kilku mniejszych budynków i przebudowy samego węzła komunikacyjnego. Dokument przewiduje kilka wariantów zmian.

Jednym z wariantów jest budowa na tzw. serku (wyznaczonym przez ulicę Grójecką i Aleje Jerozolimskie oraz projektowane wzdłuż zachodniego skraju terenu odgięcie ulicy Grójeckiej) kompleksu budynków, w tym jednego o wysokości 160 m. Projekt planuje wybudować firma Ghelamco. Innymi wariantami są obiekty o wysokości 120 lub 180 m. W 2008 roku zostały wydane warunki zabudowy dla wieży o wysokości 130 m i obwodzie 113 m i o powierzchni całkowitej 44,1 tys. mkw. stanowiącej około 50 proc. powierzchni tego kompleksu. Projekt inwestorski dla Ghelamco stworzyła pracowania Jems Architekci. Zakłada on budowę niebotyku o wysokości 160 m i powierzchni całkowitej 98,5 tys. mkw. Budynek ukształtowany jest na rzucie nierównobocznego trójkąta w formie czterostopniowej bryły opadającej uskokowo w stronę pierzei ulicznych. Cyfrowa analiza zacieniania wykazała, że bryła budynku nie wpływa na normatywne wskaźniki nasłonecznienia dla sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej. Obok projektu inwestorskiego (poza działką inwestycji) zaplanowany został pawilon w formie rotundy o wysokości 5 m na osi widokowej ul. Grójeckiej. Rotunda może stanowić ważny akcent przestrzenny na uwolnionym terenie po zmianie układu komunikacyjnego. Układ komunikacyjny w projekcie inwestorskim uwzględnia planowane odgięcie ul. Grójeckiej.

    Także na terenie byłego Dworca Głównego, łącznie z powierzchnią nad torami kolei średnicowej, mają powstać dwa lub trzy wysokościowce do 150 m wysokości.

Jak podkreśla Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, wieżowiec wybudowany na tzw. serku będzie miał za zadanie tworzyć: silny akcent wysokościowy urbanistycznych ścian placu Zawiszy, kierunkowy akcent przestrzenny przylegający do pierzei bardzo długich korytarzy komunikacyjno-widokowych ulicy Grójeckiej i Alej Jerozolimskich oraz dominantę akcentującą ze znacznych odległości osie widokowe ulic Koszykowej, Towarowej, Raszyńskiej oraz Żwirki i Wigury.

Biuro zaznaczyło, że forma i skala wysokościowca, który ma powstać na serku, zależy m.in. od parametrów wysokościowych dla wieżowców na terenie dworca Warszawa Główna.

za; http://eurobuildcee.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *