Historia ulicy Skaryszewskiej – obóz przejściowy. Dokument Portalu Warszawskiego

    Przy ulicy Skaryszewskiej na Kamionku w lutym 1941 utworzono obóz przejściowy dla warszawiaków aresztowanych w licznych łapankach. Ten stosunkowo mało znany epizod historii okupacyjnej Warszawy przypomina pierwszy film o tym miejscu –  dzieło Portalu Warszawskiego, wykonany pro bono, który 26 września 2017 roku br pojawił się w sieci. Polecamy!

 

    Niestety nie ująłem tego w filmie,  po ludzku zapomniałem, ale  inspiracją  do zrealizowania tego mini dokumentu był moment osobistego spotkania z Panią Różą.  Zakochałem się w niej, bo doświadczyła historii. Pokorna, rozumiejąca, o nieprawdopodobnej charyzmie.

  Poprosiłem Filipa, absolutnie dojrzałego artystę o zrobienie pierwszego wizualnego dokumentu o miejscu, które było opanowane przez Zło! Autentyczne Zło.

  Korzystałem z bardzo dobrej pozycji, która bardzo szczegółowo opisuje to wydarzenie zgodne ze świadectwem bohaterów mojego osobistego doświadczenia z nimi (bohaterów mojego filmu), To ulica Skaryszewska, Tadeusza Kondrackiego, z serii Warszawskie Metropile 1940-1944. I na podstawie tej książki zrealizowałem to skromne dzieło, i dzięki temu wydarzyła się cała reszta. Takie historie to ubogacający skarb.

Pani Różo, Pani Barbaro, Panie Jacku,  pozdrawiam ciepło Was. Dziękuję , że pojawiliście się  w moim życiu. Kłaniam się.

Poznajcie kawał historii naszego miasta.

Daniel Echaust

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *