Huawei chce zbudować nad Wisłą centrum bezpieczeństwa

    (…) Tonny Bao, szef chińskiej firmy nad Wisłą, liczy, że polski rząd zaakceptuje to „rozwiązanie godne zaufania”. Uruchomienie takiej placówki (jego nazwa ma brzmieć Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa) w Warszawie miałoby przekonać polską stronę, że sprzęt i infrastruktura Huawei są bezpieczne. Takie wątpliwości pojawiły się po tym, jak w styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W., jednego z dyrektorów w Huawei Polska.

Miliardy na inwestycje

Podobne ośrodki Chińczycy utworzyli już m.in. w Niemczech i Wlk. Brytanii. Ich celem jest zapewnienie tych państw, że sprzęt Huawei nie zawiera tzw. „back door-ów”, czyli nie udostępnia danych chińskiemu wywiadowi. Co więcej, z początkiem przyszłego miesiąca Huawei otworzy europejskie centrum cyberbezpieczeństwa w Brukseli. Ośrodek ten ma odpowiadać za komunikację z rządami UE, ale również operatorami telekomunikacyjnymi. (…)

Ale to nie jedyne deklaracje Huawei złożone Polsce po aresztowaniu Weijinga W. Firma ogłosiła też, że zamierza jeszcze w br. utworzyć w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe, a także centrum techniczne w Katowicach. W sumie na inwestycje w naszym kraju planuje wydać łącznie 2 mld zł. W tym czasie – jak zapowiada – zatrudni tu nawet 500 specjalistów.

za; PAP/RP

zdj. wsb.edu.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły