[ZDJĘCIA] Czy właśnie w tej postaci będzie odbudowany Pałac Saski??

   Już w lutym 2019 roku, kiedy Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego, przedstawiono koncepcję, na podstawie której zostanie odbudowany Pałac. Dziś, ponownie na łamach Portalu Warszawskiego ją prezentujemy.  Dostaliśmy ją dwa lata temu z urzędu Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Z dokumentów wynika z tego, że mowa o koncepcji Adama Idźkowskiego z pełną kolumnadą. To inwentaryzacje i plany pałacu saskiego z lat 1929-39. Jeśli się nic nie zmieniło, mają one stanowić bazę do restytucji budowli. Poniżej  zdjęcia z ich przekazania w grudniu 2018 roku.

 


    Dla jasności, inicjatorzy odbudowy Pałacu Saskiego chcą go widzieć takim jakim był do Powstania Warszawskiego. Wielkim admiratorem odbudowy Zamku Saskiego był Jan Zachwatowicz. – (Jakub Lewicki, wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków, w rozmowie z Portalem Warszawskim, 2018 rok)


 Rzeczywiście, prof. Zachwatowicz i Piotr Biegański (architekt, pierwszy powojenny konserwator zabytków) byli orędownikami odbudowy Pałacu Saskiego, ale i Pałacu Bruhla, o czym poniżej! Do 1939 roku zorganizowano kilka konkursów na nowe ukształtowanie placu Saskiego, jednak żadnego z projektów nie udało się zrealizować. Czy to na tym projekcie oprze się rząd?

POWIĘKSZ

 

 

Plany inwentaryzacji

 

 

 


Nie mogąc zgodzić się na wydarcie nam pomników kultury, będziemy je rekonstruowali, będziemy je odbudowywali od fundamentów, aby przekazać pokoleniom, jeżeli nie autentyczną to przynajmniej dokładną formę tych pomników, żywą w naszej pamięci i dostępną w materiałachprof. Zachwatowicz.


 

Pałac Sask – historia – Saski 2018 – ich opinia

W czasie II wojny światowej Pałac Saski poległ pod naporem hitlerowskiego okrucieństwa. Polska po wojnie powstała z gruzów i popiołów, pałac jednak nadal pozostaje jedynie wspomnieniem, mimo że stanowi ważny symbol w historii naszego kraju. Doświadczył w równym stopniu zmiennych losów, jakie były udziałem Polski i Polaków przez ostatnie stulecia. Dzisiaj, kiedy decyzja o restytucji zapadła, możemy stwierdzić, że odbudowany Pałac Saski – jako pamiątka obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości – będzie klamrą spinającą wydarzenia z polskiej historii od czasów I Rzeczypospolitej, poprzez lata zaborów i obu wojen, aż do współczesności.

Odbudowa Pałacu jest wyrazem zgody narodowej, projekt popierają Polacy w kraju oraz Polonia rozsiana na całym świecie. Do Kancelarii Prezydenta, za pośrednictwem Saski 2018, wpłynęło wiele deklaracji i pism poparcia wzywających do odbudowy.

Pałac Saski ma być symbolem ciągłości polskiej państwowości, widomym znakiem wytrwałości i niezłomności narodu polskiego ukazującym, że Polska odbudowała swoje historyczne dziedzictwo kulturowe. Wszelkie argumenty, zarówno historyczne jak i symboliczne, czy też architektoniczne przemawiają za słusznością dążeń wspierających odbudowę. Odbudowany Pałac Saski na powrót stanie się elementem polskiej tożsamości narodowej, tak jak to było w międzywojniu, natomiast Warszawa odzyska swój najpiękniejszy plac.

Piotr Biegański

Prof. Piotr Biegański był pierwszym po 1945 r. konserwatorem Warszawy. Urząd swą siedzibę miał wtedy w odbudowanym przy jego udziale pałacu Blanka. Informuje o tym zachowana oryginalna tablica umieszczona na elewacji przy bramie. Prof. Biegański równocześnie z pracą, wykładał na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej.

Niestrudzenie, z odwagą i godnością, zabiegał o zachowanie ocalałych szczątków naszego miasta. Przysporzyło mu to wielu goryczy, włącznie z ustąpieniem z urzędu konserwatora miasta w 1954 r., gdy zaprotestował przeciwko wysadzeniu w powietrze pozostałych zdrowych murów Zamku Ujazdowskiego. Niezłomnie głosił swój pogląd na temat jego dalszej odbudowy. Po zmianach politycznych, kiedy odbudowa Zamku Ujazdowskiego stała się możliwa, choć bez odtworzenia zabytkowych wnętrz, kierował pracami. W 1970 r. został kierownikiem Instytutu Podstaw Rozwoju Architektury.

Odbudowywał Nowy Świat, gmach Filharmonii Narodowej, uczestniczył w pracach przy pałacach w Wilanowie i Łazienkach, pałacu Paca przy ul. Miodowej i pałacu Blanka przy pl. Teatralnym. Teatrowi Wielkiemu poświęcił monografię, przez lata zabiegał też o odbudowę pałacu Saskiego i pałacu Brühla. (um.waw.pl)

Tu koncepcja Marka Budzyńskiego

Rok temu,11 listopada, miała ruszyć odbudowa Pałacu Saskiego…

Projekty i zdjęcia dostaliśmy dzięki uprzejmości MWKZ w Warszawie

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *