Obowiązkowe ograniczniki prędkości w samochodach od 2022 r.?

    W czwartek Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego zdecyduje o standardach bezpieczeństwa nowo wyprodukowanych aut. Wśród proponowanych rozwiązań jest obowiązkowe instalowanie inteligentnych tempomatów (ISA). Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu rozwiązanie to może zmniejszyć ilość śmiertelnych ofiar o 20 proc.

ISA czyli Intelligent Speed Assistance, to system który już dziś jest montowany w takich autach jak Ford, Mercedes-Benz, Peugeot/Citroen, Renault czy Volvo. System ten za pomocą GPS ustala jaka prędkość obowiązuje na drodze po której się poruszamy i wyświetli nam dozwoloną prędkość. Gdy ją przekroczymy da nam ostrzeżenie. Jeśli i to nie poskutkuje – nie zdejmiemy nogi z gazu, nie przyhamujemy – samochód sam się tym zajmie.

W określonych sytuacjach system ma niewielki margines akceptacji dla jazdy z większą – niż wynika to z przepisów – prędkością, ale zaledwie przez kilka sekund. Trzeba go jednak odpowiednio skonfigurować. Dotyczy to sytuacji kiedy na przykład wyprzedzamy ciężarówkę na autostradzie. Jeśli w momencie wyprzedzania pojawi się informacja o konieczności zmniejszenia prędkości, kierowca będzie mógł dokończyć manewr dezaktywując czasowo system. Jeśli po kilku sekundach nie wróci do przepisowej prędkości, dostanie ostrzeżenie. Po powrocie do jazdy zgodnej z limitami system wznowi działanie w normalnym trybie.

za; brd24.pl/technika-jazdy

zdj. TirStop.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski