Kolejki w szpitalach nie będą krótsze, mimo że NFZ odnotował blisko 900 mln zł nadwyżki ze składek ubezpieczonych.

    W 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia odnotował blisko 900 mln zł nadwyżki ze składek ubezpieczonych. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że nie przyniesie to jednak wymiernych efektów, jeżeli chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na leczenie.

Jak dowiedział się „DGP”, w 2018 roku do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia spłynęło niemal 900 mln zł więcej składki zdrowotnej, niż zakładano. Według dziennika „już wiadomo, że nadwyżka zostanie w większym stopniu przeznaczona na stabilizację sytuacji w lecznictwie niż na jej poprawę”. „Nie ma więc co liczyć na radykalne skrócenie np. szpitalnych kolejek” – wskazuje.

Nadwykonania za 800 mln zł

„Ministerstwo Zdrowia i NFZ muszą sobie poradzić zarówno z nieprzewidzianym pojawieniem się nadwykonań w szpitalach (chodzi o świadczenia, które zostały wykonane ponad limit wyznaczony w kontrakcie z funduszem), jak i z rosnącą presją pracowników medycznych, którzy domagają się podwyżek” – podaje „DGP”.

Ze wstępnych szacunków, na które powołuje się dziennik, wynika, że same nadwykonania mogą wynieść ok. 800 mln zł. „I choć fundusz nie zapłaci wszystkiego z automatu, to i tak pochłonie to większość pieniędzy z nadwyżki ze składki” – czytamy.

zdj. GW

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły