6 mln zł na mazowieckie zabytki. Nabór właśnie ruszył, a Portal Warszawski włącza się w kolejny projekt

     Na Mazowszu jest wiele wyjątkowych zabytków – drewniane kościółki, przydrożne kapliczki, monumentalne świątynie, dwory, kamienice i zamki, ale też zabytkowe obrazy, rzeźby, ołtarze czy organy. Część z nich potrzebuje renowacji, dlatego samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na prace przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków 6 mln zł. Nabór wniosków właśnie ruszył i potrwa do 14 marca br. – informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.

    Miałem ruszyć z tym w tamtym roku, o czym informowałem na PW, ale przegapiłem termin składania wniosków; https://portalwarszawski.com.pl/2018/07/11/kolejna-akcja-portalu-warszawskiego-ratujemy-dziedzictwo-elwiro-michala-andriolliego/

    Wczoraj wróciłem z Karczewa i pracę konserwatorskie, szczególnie dotyczące obrazu „Złożenie do grobu” – Andriolliego oraz przepięknego proporca z 1916 roku, trzeba podjąć natychmiast. Z mojej strony obiecałem lokalnym kustoszom małego, pięknego muzeum w Karczewie,  że pomogę napisać wniosek i wyegzekwować pieniądze na prace konserwatorskie.

    Są chętni do pomocy lokalni społecznicy, są pieniądze, zatem z grupą specjalistów priorytetowo traktujemy wyżej wymienione obiekty.  W przyszłym roku weźmiemy się za mocno zniszczoną fasadę kościoła św. Wita, z połowy XVIII wieku.

    Obraz jest zagrzybiony oraz stracił blask, gdyż był źle eksponowany przez wiele, wiele lat. Proporzec ufundowany przez kupców z okolic Karczewa z roku 1916, niestety jest w stanie ruiny. Przez całe lata leżał złożony w rulon a później pełnił rolę ocieplacza okna. Zniszczenia są potężne. Ma pęknięcia ogromne prześwity i jest bardzo mocno wyblakły wskutek wystawiania go na słońce.

Po dokonaniu specjalistycznych badań, obydwa obiekty zostaną poddane konserwacji, a potem objęte ochroną prawną.

    Jeśli ktoś ma praktykę zawodową, i chce zrobić coś dla sztuki, chce nam pomóc, serdecznie zapraszamy do współpracy.

Szczególnie poszukujemy konserwatorów!

Ja ze swej strony  obiecuję, że tym razem wszelkie formalności zostaną dopełnione, aby w przyszłości, obraz i proporzec były jak nowe.

Daniel Echaust, Społeczny Opiekun Zabytków

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły