W Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć 30 prac Pabla Picassa. Tylko do 24 lutego!

    W lutym w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć 30 prac Pabla Picassa – ceramikę i grafiki ze zbiorów MNW. To wyjątkowa okazja do poznania dzieł artysty niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. 
Na pokaz wybrano 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach (jego późniejsze prace tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do nawet 500 identycznych egzemplarzy). Na pokazie znajdą się również grafiki Picassa z kolekcji MNW, w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu: Kobieta w fotelu (1948–1949). Jego bohaterką jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia artysty, sportretowana m.in. w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Wśród prezentowanych litografii będą także martwe natury, m.in. interesująca grafika przedstawiająca dzban i owoce, najprawdopodobniej narysowana palcem na kamieniu litograficznym. Będzie też można zobaczyć dwa barwne linoryty z 1962 roku, własnoręcznie odbite przez artystę: Popiersie kobiety w kapeluszu (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i Śniadanie na trawie (według obrazu Édouarda Maneta). Eksponaty te są darem Henry’ego Kahnweilera, przyjaciela artysty i kolekcjonera jego dzieł. Zostanie również zaprezentowany rysunek Dziewczyna polska (1948), przedstawiający młodą kobietę w chuście – jedyny rysunek Picassa w zbiorach MNW. 

Pokaz stanowi inaugurację cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie, w którego ramach Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.

Pokaz pod patronatem honorowym Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły