Po co komu gazociąg do Elektrociepłowni Żerań

    Gazociąg – trwają prace

    Pod koniec zeszłego roku ruszyły prace nad realizacją gazociągu wysokiego ciśnienia wzdłuż Kanału Żerańskiego. W związku z tym uprzednio wycięto dużo drzew, co było przedmiotem głośnej dyskusji i licznych protestów. Ma on dostarczać błękitne paliwo do nowego bloku energetycznego, który powstaje na terenie Elektrociepłowni Żerań.

Obiekty tego typu, z uwagi na wysokie zapotrzebowanie są zasilane bezpośrednio z systemu przesyłowego, którym zarządza GAZ-System. Właścicielem EC Żerań od 2011 roku jest spółka PGNIG Termika S.A.- zależna od spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

     Nowy Blok gazowy i ograniczenie emisji w EC Żerań

Aktualna moc Elektrociepłowni Żerań to 1580 MW ciepła i 386 MW prądu.

Nowy blok gazowy będzie produkował do 326 MW ciepła i 497 MW prądu.

Inwestycja umożliwi wycofanie z użytku najstarszych kotłów, dzięki czemu osiągnięty zostanie szereg korzystnych skutków:

  1. Wzrost produkcji energii elektrycznej o 55%
  2. Utrzymanie produkcji ciepła na niezbędnym poziomie (ciepło to produkt uboczny produkcji prądu i nadal będzie produkowane w pozostałych blokach węglowych)
  3. Znaczące zmniejszenie emisyjności i poprawa jakości powietrza (pył o 50%, S02 o 60%, NOx o 30%
  4. Emisja CO2 nowego bloku będzie o 40% mniejsza względem wyłączanych bloków
  5. Mniejszy ruch samochodowy i kolejowy do Elektrowni
  6. Mniej produkowanego popiołu (spalanie gazu jest „czyste”)

Nowy blok potrzebuje jednak zasilania bezpośrednio z systemu przesyłowego, a tak się składa że najbliższy punkt dostępowy jest w Rembelszczyźnie. Rzut oka na mapę i widać, że najlogiczniejszą – a w zasadzie jedyną możliwą – drogą jest przebieg wzdłuż Kanału Żerańskiego.

Obie inwestycje w istotny sposób przyczynią się do walki z tzw. smogiem, są więc w interesie wszystkich, a jedna nie ma sensu bez drugiej. Realizacje mają się zakończyć w przyszłym roku.
    Tu należy zwrócić uwagę, że wśród przyczyn smogu są: napływ z zewnątrz (56%), „blachosmrody” (30%) oraz domy ogrzewane indywidualnie (13%). Przemysł, do którego zalicza się EC Żerań to tylko 1%. To są oficjalne dane Urzędu Miasta (ostatni link na dole strony) .
Dlaczego „niedałosię” przy okazji zagospodarować terenu wzdłuż kanału?

GAZ-System nie jest instytucją charytatywną, w działalności statutowej ma budowanie i obsługę gazociągów wysokiego ciśnienia, a nie realizację dróg rowerowych i terenów rekreacyjnych. Od takich spraw są władze lokalne.

Gaz-System jest zobligowany do wykonania odtworzenia stanu pierwotnego, z uwzględnieniem ograniczeń spowodowanych przez gazociąg – tylko tyle i aż tyle. Ale mimo to, GAZ-System zadeklarował zasadzenie dodatkowo 1500 drzew – chociaż nie musiał!

Wszelkie niezbędne dokumenty i uzgodnienia zostały uzyskane, a urzędnicy miejscy o wszystkim wiedzieli odpowiednio wcześniej.

GAZ-System nie musiał, ale sfinansował konsultacje społeczne na temat ewentualnego zagospodarowania terenów nad i obok gazociągu, był też otwarty na współpracę przy ewentualnej realizacji. Ale spółka ta, jako spółka skarbu państwa nie ma możliwości prawnej wydatkowania środków którymi dysponuje na działalność która nie jest w jej zakresie. Każda osoba decyzyjna, która by się do czegoś takiego przyczyniła ma gwarantowaną weryfikację Najwyższej Izby Kontroli i proces za działalność na szkodę spółki i niegospodarność.

O ile same konsultacje społeczne można jeszcze podciągnąć pod wydatki promocyjne i – co istotne – stanowią one relatywnie niski koszt przy skali przedsięwzięcia, o tyle wydatki związane z realizacją nie mogły być z powodów formalnych poniesione przez tą spółkę. Mogło to zrobić wyłącznie Miasto.

     I to właśnie Miasto nie chciało ponieść tych kosztów. Czyli wszyscy chcieli żeby było fajnie, ale nie znalazł się chętny do wyłożenia na to funduszy. Cały hejt poszedł na Gazowników, którzy zrobili wszystko co mogli, a nawet więcej.

 Do tematów energetycznych będziemy wracać, a tymczasem proponujemy śledzić ile prądu przepływa przez naszą zachodnią granicę i w którą stronę:

https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse

Źródła:

http://www.kanalzeranski.pl

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19544640,jak-ma-wygladac-kanal-zeranski-po-budowie-gazociagu.html

http://termika.pgnig.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrociep%C5%82ownia_%C5%BBera%C5%84

http://biznesalert.pl/ec-zeran-warszawa-rozbudowa-gazociag-kanal-zeranski/

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24019424,zaczyna-sie-budowa-gazociagu-na-zeraniu-a-co-bedzie-nad-rura.html

https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.um.warszawa.pl%2Faktualnosci%2Fpowietrze-w-warszawie%3Ffbclid%3DIwAR33ow5B8LHe8SfwJS3aUtyUfLdFAUC0B067zxhcAdpUt4a68rcyXlnydKo&h=AT1UMnm1Iy1oXiTWwftFDLMu1061dtpUDW_VqS4LazapIibI6uNIKx2HHO72tVEEXiNGvc4OrblAEbcL6m8DUZP0G8FosU9QR6v5psV7SwCWoZAiyxunrpEm3F0YvQdX9_LIQOH6qVeQTQrK3njOBg

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły