Jednym z pomysłów mieszkańców było przeniesienie rzeźby w inne miejsce

    „Na portalach społecznościowych, głównie na Facebooku, trwa ożywiona dyskusja na temat otoczenia rzeźby ulicznej przedstawiającej Agnieszkę Osiecką, siedzącą przy kawiarnianym stoliku przy skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Obrońców. Któż z mieszkańców naszej dzielnicy nie zna tego niemal kultowego już miejsca? To tu przecież rozpoczynamy co roku Święto Saskiej Kępy, przy pomniku Agnieszki śpiewając chórem jej „Małgośkę.

    Gdy w maju 2007 roku stawialiśmy tę rzeźbę autorstwa Teresy i Dariusza Kowalskich, miała za sąsiedztwo kawiarnię/naleśnikarnię Rue de Paris. Wydawało się to połączenie idealne. Tym bardziej, że za życia artystki w miejscu zlikwidowanej kawiarni, przed którą ustawiony jest pomnik, znajdowała się drogeria.

    Tymczasem los spłatał poetce i nam niezłego psikusa. Kawiarenka Rue de Paris została zamknięta, a prywatny właściciel kamienicy przy Obrońców 20 wynajął pomieszczenia na parterze znanej sieci handlowej. Niepowtarzalny klimat kawiarenki, gdzie wśród gości siedziała poetka, prysł. To właśnie owo zderzenie brutalnej rzeczywistości wolnego rynku i marzeń o artystycznej przestrzeni ulicy Francuskiej najbardziej nas wszystkich zabolało. Ugodziło boleśnie w nasze wspomnienia i przyzwyczajenia. Jednak prawo własności jest święte i nic nie możemy zrobić z najemcą lokalu. Może jednak okaże się on na tyle pomysłowy, że zacznie się także wpisywać w klimat ulicy, pomnika, otoczenia? Byłoby to ze wszech miar mile widziane. Zarząd dzielnicy Praga-Południe śledzi oczywiście dyskusję na portalach społecznościowych i czeka na głos samorządu osiedlowego i lokalnych stowarzyszeń. Władze samorządowe dzielnicy są przede wszystkim zainteresowane rozwiązaniami bliskimi oczekiwaniom lokalnej społeczności. Pracują też nad projektem wykorzystującym istniejące możliwości dzielnicy, który byłby do zrealizowania w przypadku braku szerszego konsensusu. Jednym z pomysłów mieszkańców było przeniesienie rzeźby w inne miejsce. Wydaje nam się jednak, że przesuwanie rzeźb ze względu na sąsiedztwo nie jest najszczęśliwszym pomysłem, zważywszy, że owi sąsiedzi mogą się dość szybko zmieniać i nie nadążylibyśmy z przenosinami. Zobaczymy co przyniesie dzień…”

za; Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy z 5/02/19 r.

zdj. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24421226,protesty-mieszkancow-poskutkowaly-z-otoczenia-pomnika-osieckiej.html

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski