Polscy ziemianie w końcu uhonorowani w świątyni Opatrzności Bożej!

Unicestwiona najpierw przez niemieckich oprawców, później dobita i zabita przez radzieckich bandytów. Ziemianie – wspaniała warstwa społeczna, która zasłużyła się bardzo dla naszego narodu.

Hołd złożony ziemianom, którzy na przestrzeni dziejów służyli krajowi i walczyli o niepodległość Polski, to główne przesłanie tablicy pamiątkowej odsłoniętej w sobotę 17 listopada 2018 r. w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

       Ceremonię odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta koncelebrowana przez Kazimierza Kardynała Nycza, arcybiskupa warszawskiego. Obok licznie zgromadzonych rodzin ziemiańskich, w liturgii uczestniczyły także siostry ze zgromadzenia służebniczek NMP, którego założycielem był błogosławiony Edmund Bojanowski.
     – Ziemianie tu przychodzą podziękować za ziemię, dzięki której żywili naród, za kulturę, którą tworzyli, za ostatnie 100 lat, i wkład w polską niepodległość. Przychodzą także wyrazić swój ból. Ból czasu PRL, gdy zostali ze swej ziemi wyrzuceni, oraz ból czasu współczesnego, ponieważ wciąż tkwi w niektórych z nas myślenie, że nie należy zadośćuczynić, nie należy zwracać. Ziemianie chcą to wszystko upamiętnić tablicą, którą tutaj wmurowują – powiedział w homilii metropolita warszawski.
Kardynał Kazimierz Nycz nawiązał także do postaci błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który pochodził z wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej i przypomniał, że ziemianie stanowili elitę narodu.

Podczas mszy głos zabrał także prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Marcin Schirmer. Zwrócił uwagę na to, że ziemianie przez setki lat odgrywali kluczową rolę w społeczeństwie, zaś znajdujące się na całym terytorium Rzeczpospolitej dwory były zawsze ostojami polskości, wysokiej kultury, przechowującymi narodowe pamiątki. Ich mieszkańcy kultywowali idee walki o niepodległość Polski. Marcin Schirmer nawiązał także do współczesności, gdy pozbawieni majątków i prześladowani przez komunistyczne władze ziemianie nie doczekali się w III RP na choćby częściowe wynagrodzenie dawnym właścicielom doznanych krzywd.

za https://opoka.news/odsloniecie-pamiatkowej-tablicy-ku-czci-ziemianom-w-swiatyni-opatrznosci-bozej?fbclid=IwAR0nd8ga2gi7wp078K4W3l00IfXE54NPaUsdMp9o5DborqsYtqOAr7Vw-f0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *