Pałac i ogród Saski – darmowy spacer z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości

    Portal Warszawski i Super Express już w najbliższą sobotę zapraszają na kolejny, darmowy spacer. Tym razem opowiemy o Pałacu Saskim i jego ogrodzie. Temat jest na tyle gorący, że niedawno podjęto decyzję o odbudowie Pałacu. Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone.

    W czasie 2 godzinnego spaceru poznamy historię Pałacu Saskiego, jego ogrodu. Historia Pałacu Saskiego przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie sięga II połowy XVII w. W 1661 r. poeta Jan Andrzej Morsztyn uzyskał pozwolenie od króla Jana Kazimierza na zasypanie części fosy i rozsypanie wału Zygmuntowskiego w związku z planowaną budową najpierw dworu, a później pałacu. Na parceli należącej wcześniej do starostwa warszawskiego wzniósł barokowy pałac, który należał do jednego z największych w ówczesnej stolicy.

    W grudniu 1944 r. Pałace Saski i Brühla, a także pomnik księcia Józefa Poniatowskiego zostały wysadzone w powietrze. Ocalał jedynie fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza, pod który nie podłożono materiałów wybuchowych. (Saski -2018), który jest żywym świadectwem zniszczenia naszego miasta.

W czasie spaceru opowiemy również jakie są plany odbudowy, i jakie są argumenty za i przeciw odbudowy tego wspaniałego kiedyś budynku.

Spacer poprowadzi Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik miejski, Społeczny Opiekun Zabytków.

Spotykamy się o godz. 11.00 pod fontanną, jedyną w tym ogrodzie.

Spacer jest darmowy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich warszawiaków.

Portal Warszawski, Super Express

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.