Rozpoczęto badania archeologiczne reliktów Oranżerii Gotyckiej w Łazienkach Królewskich w Warszawie

„W lipcu 2018 roku rozpoczęto badania archeologiczne reliktów Oranżerii Gotyckiej w Łazienkach Królewskich w Warszawie (choć poprawnie wypadałoby ją nazywać Neogotycką). Do dnia dzisiejszego widoczne były tylko jej relikty, które pozostawiono po rozbiórce budynku w latach 50 XIX wieku.

     To jeden z budynków znajdujących się na terenie Łazienek Królewskich, które są słabo rozpoznane a często w trakcie zwiedzania pomijane. Zwyczajowa nazwa pracowników Łazienek Królewskich to Żabiarnia, przez wzgląd na występowanie tutaj żab. Oczywiście budynek nie miał nic wspólnego z żabami a był to budynek Oranżerii. Budynek powstał w latach 20 XIX wieku i być może był to projekt Jakuba Kubickiego (ur. 1758 w Warszawie, zm. 13 czerwca 1833 w Wilkowie) architekta, który był uczniem min. Dominika Merliniego. Nominacja na Budowniczego Generalnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych dokonana przez Króla Saskiego i Księcia Warszawskiego Fryderyka Augusta w 1811 roku znajduje się poniżej w galerii zdjęć.
Niestety nie są znane plany samej budowli a tylko jedna z grafik z epoki. Zdjęcie grafiki poniżej. Zdjęcie pochodzi z publikacji: M. Kwiatkowski, Wielka Księga Łazienek.
Prace rozpoczęto od wykonania skaningu laserowego stanu zachowania a następnie od usunięcia karp o rosnących tam kiedyś drzewach. W kolejnych postach będę publikował zdjęcia dokumentujące przebieg badań oraz informacje dotyczące odkryć.”

za; Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Natfarri Andrzej Jaskuła

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły

Portal-Warszawski