Ponad 11 milionów złotych na sprzęt ratowniczy dla strażaków ochotników z Mazowsza

Ponad 11 milionów złotych na sprzęt ratowniczy dla strażaków ochotników z Mazowsza

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych realizowany jest we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki wsparciu z funduszu do strażaków ochotników z 300 gmin i miast województwa mazowieckiego trafią defibrylatory oraz zestawy medyczne i techniczne do ratowania zdrowia i życia. W Ministerstwie Sprawiedliwości podpisane zostały umowy z samorządami województwa mazowieckiego na wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych – w sumie około 2 tys. zastępów  – w sprzęt ratowniczy o wartości 11,4 miliona złotych.

– Po raz pierwszy w historii tak wielkie środki są kierowane do tych jednostek. Dziękujemy strażakom ochotnikom za to, że ratują życie i zdrowie ludzi. Stoją na straży naszego bezpieczeństwa i czynią to dobrowolnie. Ale słowo „dziękuję” nie wystarczy. Trzeba wspierać te jednostki – podkreślił Sekretarz Stanu Michał Wójcik.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że MSWiA z różnych źródeł, na działanie OSP w 2018 roku przeznaczy łącznie 160 mln zł. Do tego dochodzi 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Przypomniał, że również Program Modernizacji Służb Mundurowych obejmuje strażaków ochotników. Z niego OSP łącznie otrzymają w ciągu czterech lat 501 mln zł. Poinformował, że dzięki szerokiej współpracy i montażowi finansowemu, w tym roku zostanie kupionych co najmniej 382 samochodów ratowniczo-gaśnicze, które trafią OSP. Ich wartość to 285 mln zł.

W Polsce działa 16 200 jednostek OSP. Natomiast 4 404 z nich włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

100 mln zł w całej Polsce

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości obejmuje całą Polskę. Nabory wniosków na dotacje przeprowadzone zostały już w 15 województwach. Ostatni nabór – dla województwa lubuskiego – ruszy 3 września 2018 r.

Dotacje są udzielane za pośrednictwem gmin i miast na prawach powiatu, przy czym właściwi komendanci Państwowej Straży Pożarnej obligatoryjnie opiniują poszczególne wnioski składane do Funduszu Sprawiedliwości. Obowiązkowe jest również wskazanie
we wniosku informacji o tym, dla której Ochotniczej Straży Pożarnej przewidywany jest sprzęt.

Dzięki przygotowanemu w Ministerstwie Sprawiedliwości programowi finansowanemu
z Funduszu Sprawiedliwości do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 100 milionów złotych.

za; MSWiA

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły